Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
TÜGİAD’da sıradışı bir konuk
03 Nisan 2016 Pazar, 07:49
Türkiye Genç işadamları Derneği TÜGİAD Bursa Şubesi yeni yönetimi Onur Özkul başkanlığında sıradışı etkinlikle başlangıç yaptı
Bize farklı bir ufuk turu yaptırdı.
Çünkü ekonomi yerine bilgi konuşuldu, 
Müzecilik konuşuldu, özellikle de oyuncak müzeciliği
Tarih konuşuldu.
Hatta sanayi konuşuldu.
Toplantının konuşmacısı şair, yazar, müzeci Sunay Akın hem oyuncak müzeciliğine ilişkin hem tarihe ilişkin hem de sanayiye ilişkin çok enteresan bilgiler verdi.
Öyle ki hepimiz nefesimizi tuttuk pürdikkat dinledik.
Anlattıklarından öğrendik ki hem Avrupa, hem ABD müzeciliğiyle Türkiye müzeciliği arasında dağlar kadar fark var.
İkincisi ABD’de bir müzenin raf uzunluğu bin 400 kilometre. Ayrıca her gün müzeye giden bir Alman, ömrünün 16 yılını müzede geçiriyor.
Çok daha önemlisi; 
UFO olarak bildiğimiz ve havacılığın en üst seviyesi olarak nitelenen yelken kanatlıların çizimini yapanın Emrullah Ali Yıldız olduğunu, Türkiye’nin o dönem bu çizimleri kabul etmemesi nedeniyle ABD’ye verdiğini öğrendik. Üstelik Bursalı olduğunu öğrenince inanın içimizi müthiş bir burukluk kapladı.
Nasıl kaplamasın ki böyle bir zatın ne adını ne sanını bilen var.
Yazık; hem de çok yazık.

Çataltepe’de ilk etap tamam

Yılan hikayesine dönen 3 bin işyerini kapsayan Kestel Çataltepe’de kurulan BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nde ilk etap tamamlandı 125 dükkandan oluşan ilk etap için 100 milyon lira harcandı. 
Projenin tamamı 1 milyar lirayı aşıyor. Bursa’nın en büyük esnaf yatırımı hatta söylendiğine göre Türkiye’de bile eşi benzeri yok.
İlk etabın tamamlanmasına ilişkin düzenlenen törende konuşan BESOB Başkanı Arif Tak,  zaman zaman engellemelere rağmen bugünlere gelindiğini belirterek beş yılın heba edildiğini söyledi.
Tak aynı zamanda Bursa İnegöl eski yolu üzerinde büyükşehir Belediyesi’nden bazı kamulaştırma çalışmaları yapmasını beklediklerini söylerken ayrıca Ankara yoluna bağlantı yolunun da bitirilmesi gerektiğini vurguladı
Valla ben şunu söyleyeyim tören alanına gittik gördük. Eğer kentten Çataltepe’ye bağlantı yolu yapılmazsa ulaşım sağlanamazsa esnafı oraya götürmek zor olabilir 
O yüzden başta ulaşım ve alt yapı olmak üzere eksikliklerin tamamlanması şart.