Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
TÜMSİAD’da nitelikli sancı
27 Şubat 2016 Cumartesi, 07:51
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi’nin “Basınla Buluşma Toplantısı”ndayız
Çırağan Sosyal Tesisleri’ndeki toplantıda Bursa Şube Başkanı Osman Arslan TÜMSİAD üyelerinin ağırlıklı olarak KOBİ’lerden oluştuğunu söyledi. 2006 yılında kurulan Bursa şubesinin 460 üyeye sahip olduğunu belirtti. 2015’i değerlendirdi, 2016 beklentilerini anlattı. 
Fakat herkesin dile getirdiği nitelikli eleman sorununa girecek mi diye bekliyordum ki; girdi.
İşte sözleri:
 “İş dünyasının en büyük sorunlarından biri nitelikli eleman sıkıntısı… Hangi iş adamına sorsanız bu sorunla başa çıkmaya çalıştığını söylüyor. Eskiden komşunuz rakibinizdi, daha sonra diğer mahalledeki meslektaşınız rakibiniz oldu. Şimdi ise dünyanın herhangi bir yerindeki kişi sizin rakibiniz. Bu da bilginin çok iyi kullanılması gerektiğini ortaya koyuyor. Nitelikli elaman sıkıntısı bizim ileriye gidebilmemizi yavaşlatıyor.”
Sizin anlayacağınız TÜMSİAD da nitelikli sancıdan mustarip.
Peki, ara elemanda en büyük kaynak neresi?
Endüstri meslek liseleri değil mi? 
O halde TOBB’un Bursa  da üç yıl önce yapmak istediği endüstri meslek lisesinin üç yıl sonra imam hatibe dönüştürülmesine sessiz kalmak da neyin nesi. 
Sonuçta TOBB sizi temsil ediyor.
Biraz cesur olalım arkadaşlar.

Somali’den samimi davet

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud iki gün boyunca Bursa’da rüzgar gibi esti. Cumhurbaşkanı’na uygulanan üst düzey güvenlik önlemleri gözden kaçmadı.
Ziyareti milat olarak nitelendiren konuk Cumhurbaşkanı “Türkiye bizim seçilmiş ortağımız. Mogadişu Limanı’na 5 kilometre mesafede yeni yatırımlar için serbest ticaret bölgesi oluşturduk. Bursa iş dünyasını burada yeni yatırımlara davet ediyoruz. Sizlerin uluslararası tecrübelerinizden de faydalanmak istiyoruz” şeklindeki sözleri gerçekten önemliydi.
BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın, “Somalili iş adamlarıyla üyelerimizi bir araya getirmeye ve yeni iş fırsatlarını değerlendirmeye hazırız. Karşılıklı ticaret ve yatırım heyetleri oluşturarak dostluğumuzu ekonomik işbirliği ile taçlandırmak arzusundayız” ifadesi de oldukça anlamlı. 
Bakalım Bursalı işadamları Somali davetine ne yanıt verecek.