Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Uçak Yenişehir’i bozar
16 Mart 2016 Çarşamba, 08:37
Yenişehir’in tarihinde (2T) çok büyük bir yere sahiptir.
Bunlardan birisi tarih, diğeri tarımdır.
Yenişehir, Osmanlıların beylik döneminde çadır hayatından ilk defa kalıcı evler yapılarak kurulmuştur. 29 yıl boyunca da Osmanlıya başkentlik yapmıştır 
Tarımına gelince; sulak alanı ve geniş ovası dolayısıyla Osmanlı Ordusu'nun Anadolu ve Ortadoğu seferlerinde kullandığı bir üs olmuştur. 
Peki, tarımda durum ne?
Yenişehir, bugün Bursa’nın en büyük tarımsal üretimin, tarımsal ihracatın ve tarıma dayalı sanayinin üssü konumunda… 
Böyle önemli bir merkeze uçak fabrikası kurulacağı açıklaması bana göre Yenişehir’in bittiğinin resmidir.
Umarım öyle olmaz.
Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik konunun Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Bakanlık düzeyinde bir gelişme olduğunu belirterek, “Bu yatırım kesinlikle tarım alanında olmayacak. İlçemizde DSİ bünyesinde ovaya 250 milyon liralık sulama yatırımı yapıldı. Dolayısıyla uçak yatırımı tarımsal alan dışında olacaktır” diyerek yatırıma olumlu sinyal verdi.
Başkan öyle diyor da çarpan etkisi ne olacak?
Ayrıca Bursa ovasının geldiği nokta ortadayken, Yenişehir ovasının bitmeyeceğini kim garanti edebilir ki?
Kısaca uçak Yenişehir’i bozar beyler.
TEKNOSAB ne güne duruyor.

Savunmada dev protokol

Uludağ Üniversitesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Aselsan, Teı-Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ, Havelsan, Figes, Fnss Savunma Sistemleri A.Ş. ve Ermaksan gibi dev kuruluşlar arasında araştırmacı yetiştirmek amacıyla protokol imzalandı.
Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ve firmaların üst düzey temsilcilerinin imza koyduğu protokol ile savunma sanayinin yetişmiş eleman ihtiyacının giderilmesi ve lisansüstü tezlerin seçiminde de sektörün ihtiyaçlarının göz önünde tutulması hedefleniyor. 

UPB’ye Kaya başkan  

Fikri ve sınai mülkiyetin uluslararası alanda korunması ve iyileştirilmesini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Uluslararası Patent Birliği (UPB)’nin yeni Başkanı Erdem Kaya oldu.
 Görevi Canan Sönmez’den devralan Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, yeni dönemde fikri haklar bilincini yaygınlaştırma amacıyla yoğun bir tempoyla çalışacaklarını söylüyor.

Yenişehir uçar, Bursa koşar

Yenişehir Hava- alanı’nı en çok yazan, havaalanıyla ilgili en fazla kafa patlatanlardan birisiyim; naçizane…
Nasıl ki uçak Yenişehir’i bozar diyorsam, havaalanının da yalnız Yenişehir’i değil, Bursa’yı marka yapacağını söylüyorum. Ama bunun için almamız gereken çok yol var.
Bunlardan birisi de yeni uçuş lokasyonlarının hizmete alınmasıdır.
Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Rize Kent Konseyi ve Çayeli Kent Konseyi heyetlerini kabulünde “Bursa’dan Anadolu’ya daha fazla uçuş noktası olmalı.” diyerek de yeni rotalara ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor.
Balkanlar, hatta bazı Avrupa ülkeleri neden olmasın
Ezcümle Yenişehir uçar, Bursa koşar,