Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Uludağ eteklerindeki mahalleleri yılan bastı
26 Haziran 2015 Cuma, 07:39
Osmangazi ilçesinin Uludağ eteklerindeki mahalleler yılan tehdidinde.
Uludağ’la iç içe yaşayan mahallelerde yılanlar kol geziyor. Yaz aylarının da etkisiyle ortalığa saçılan yılanlar mahalle sakinlerinin bu sıralar korkulu rüyası haline geldi. 
Öyle ki zaman zaman köpekler ağaçlardan sarkan yılanları ağzına alarak mahallelerde dolaşıyorlar. Hatta bazı evlerin mutfaklarına kadar ulaşmış durumda. 
Mahalle sakinleri ise endişeli…
Endişeyi artıran bir başka etken de yılan serumunun bulunmaması.
Mahalleli muhatap bulamamaktan şikayetçi…
Kocanaip  Mahallesi Muhtarı Leyla Enki, “Osmangazi Belediyesi’ni arıyoruz; Veteriner  İşleri Müdürlüğü’ne, orası Tarım İl Müdürlüğü’ne, orası Orman Bölge Müdürlüğü’ne,  Orman bölge de itfaiyeye haber vermemizi istiyor. Yani bir türlü muhatap bulamıyoruz. Mahalle sakinlerimiz ciddi bir korku içinde. Sorunumuzun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz” diyor. 
Bu arada kendisi de aynı zamanda bir eczacı olan Osmangazi Belediyesi’nin CHP Meclis Üyesi grup sözcüsü Cevat Asa durumun çok vahim ve halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Uludağ’ın eteklerindeki mahalleler olan Demirkapı, Muradiye, Mollagürani, Hamzabey, İvazpaşa,Çekirge, ve dağ köylerinin de ilave tehdit altında olduğunu belirtti.Kurumların böyle topu birbirine attığı için Bursa Valiliği’ne bağlı İl Mahalli Çevre Kurulu’nun olaya el atarak yılanlarla ve bölge kirliliğiyle mücadele kararı alınmasının önemli olduğunun altını çiziyor.
Ne yazık ki topu birbirine atmak bugün git yarın gel demek kurumlarımızın ciddi hastalığıdır.
Hal bu ki top dolaştıran bu kurumlar, direkt gole gitseler, yani çözüm üretseler çok daha anlamlı olacaklardır. 
Malum top dolaştırarak sonuç alınmıyor.
İlaçlama yapıldı
Bu arada mahalle sakinlerinin ısrarlı takibi sonucu Osmangazi Belediyesi’ ne bağlı veteriner ekiplerinin mahallelerde ilaçlama yaptığı belirtildi.
Ancak yapılan böcek ilaçlamasının yılanlar üzerinde etkili olup olamayacağı belli değil. 
Vatandaşlar “Bekleyip göreceğiz” diyorlar.