Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ünlü ekonomistten ciddi uyarı
22 Ocak 2016 Cuma, 07:34
Ekonomi profesörü Kerem Alkin geçtiğimiz akşam GESİAD’ın geleneksel sinerji toplantısının konuk konuşmacısıydı.
Almira Otel’deki toplantıda yaklaşık 3 saat boyunca aralıksız konuklara hitap eden Alkin, “İran’a yönelik ambargonun kaldırılmasıyla Türk iş dünyası için bazı fırsatlar çıkabilir. Ancak İran’ı kendi ellerimizle ayağa kaldırarak Frankestein yaratmayalım” uyarısı gerçekten çok ciddiydi.
 “İran, Bursa için çok ciddi tehdittir” sözü ise ciddi uyarıdır.
Hocanın anlattığına göre, otomotivciler ciddi biçimde tedirgin.
 Çünkü dünyadaki markalar yanı başımızdaki ülkeyi fırsat olarak değerlendirebilir. Çünkü orası bakir ve maliyetler oldukça düşük. 
Hakikaten ilk bakışta Bursa için gerçekten büyük bir tehdit gibi duruyor.
Fakat ben şahsen markaların yarım asrı geçkin otomotiv kültürü olan Bursa ve Türkiye’yi çok kolay es geçip, macera aramayacaklarını düşünüyorum. 
Ancak tehdit konusunu önceki gün köşemde işlemiştim Hocadan da aynı uyarıyı duyunca gerçekten şaşırdım.
Demek ki yalnız değilmişim.
Rusya krizine de değinen Alkin, Putin’in Rusya’yı batağa sürüklediğini belirterek Rusya’nın üçüncü kez intihar edeceğini söylüyor. Dibe vuran petrol fiyatlarının Rusya’nın ipini çekeceği görüşünde…

Türk iş dünyası yasta


Türk sanayisinde, Türk iş dünyasında Koç ailesinin yeri tartışılmaz. 
Türk ekonomisinde özel yeri olan Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un spor yaparken geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmesi hiç kuşku yok ki; yalnız Koç ailesini değil, bütün iş dünyasını da derin üzüntüye boğdu.
Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk iş dünyasına baş sağlığı diliyorum.

Skal Kulüp’te Özdilek dönemi


Bursa Skal Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık başkanlık zincirini Hüseyin Özdilek’e teslim etti.
Bursa Skal Kulüp(Turizm Profesyonelleri Derneği)’nin Montania Otel’de ki genel kurulda tek liste ile girilen seçimlerde Hüseyin Özdilek başkanlığındaki yeni yönetim kurulu oybirliği ile kabul edildi. 
Özdilek,“50 yıllık ticaret hayatımda Bursa Skal Kulübü Başkanı olmak da varmış. Vehbi Varlık, çıtayı yükseltti. İşimiz zor. Ama ben ve yönetim kurulu üyelerim çıtayı daha da yükselteceğiz” dedi.
Skal Kulüp’te bayrağı devralan Özdilek ve ekibine kolaylıklar diliyorum

Prysmian “Üretim Akademisi”ni kurdu Mudanya, eğitim üssü oldu


Enerji ve telekomünikasyon kablolarının dünya lideri Prysmian Grup’un Türkiye Operasyonu Mudanya Prysmian, sektörde bir ilke imza attı ve ‘Üretim Akademisi’ni kurdu. 
Gittik, gördük; 600 bin lira harcanarak çok modern bir eğitim salonları oluşturulmuş. Merkezi İtalya’da bulunan grubun gelecekteki yöneticileri Mudanya akademiden yetişecek ve eğitimden tamamen dünyanın dört bir yanındaki Prysmian çalışanları yararlanabilecek.
Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kongur grup olarak bugüne kadar 14 yönetici ihraç ettiklerini söyledi. Gittikleri yerde başarılı olmaları nedeniyle de gözlerin Prysmian Türkiye operasyonuna çevrildiğini belirtti. 
Önemli bir boşluğu doldurmuş. Başta Kongur olmak üzere ekibini kutluyorum.