Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Vali’den müthiş gözdağı
25 Kasım 2015 Çarşamba, 08:29
Dün, kentin doğusunda arıtma sorununa kökten çözüm getirecek olan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi ilave yatırımlarının hizmete alınması nedeniyle tören düzenlendi. 
Tören alanına giderken ovadaki tahribatı görünce içim cız etmedi; desem yalan olur. Ne yazık ki önce kirletiyoruz sonra temizlemeye uğraşıyoruz. Yani tabiri caizse bir delinin attığı taşı 40 akıllı çıkarmaya çalışıyor.
Neyse…
İlave yatırımlar için söylendiğine göre 13 milyon dolar harcandı. Bugüne kadar yapılan harcamalarla tesis 35-37 milyon liralık bir değere ulaşmış durumda.
Tesis,  bölgedeki 127 bin nüfusun evsel atığını ve bölgedeki tüm sanayicilerin endüstriyel atığını arıtacak ve çıkan çamuru da bertaraf edecek. Üstelik tesis revizyonu ve uzaktan takip sistemi içinde BEBKA’dan 1,5 milyon liralık da destek alındı.
Dananın kuyruğunun koptuğu an…
Vali Münir Karaloğlu aynı zamanda Yeşil Çevre Arıtma Tesisi Kooperatifi Başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada tesisi bölge sanayicilerinin bir araya gelerek oluşturdukları ortak akıl ürünü olarak değerlendirerek bakın kimlere gözdağı veriyor:
“Bundan sonraki süreç ileri arıtma seviyesine geçilmesi. Buradan çıkan su proses suyu olarak bölge sanayicinin ve bölge çiftçisinin hizmetine sunulmasıdır. Yeşil Çevre’ye de bu yakışır. Ayrıca duyarlı olan sanayicilerimizi kutluyorum. Fakat duyarlı olmayanları da uyarıyorum. Çevreyi kirletenlere asla tolerans gösterilmeyecek”
Valla duydunuz Vali’nin sözlerini;
Uydunuz, uydunuz; yok uymadınız yandınız…

Çağdaş Tarımcılar iddialı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi 26 Aralık 2015 tarihinde genel kurula gidiyor.
 İki ayaklı genel kurulun ikinci gününde ise seçimler gerçekleştirilecek.
Seçimlere iddialı hazırlanan Çağdaş Tarımcılar, yarışa taze kanla girecek. 3 dönem başkanlık yapan mevcut Başkan Ertuğrul Aksoy aday olmuyor.
Doç. Dr.Erkan Yaslıoğlu Çağdaş Tarımcı lar’ın adayı olarak seçimlere katılacak.
Yaslıoğlu ve ekibi ziyaretime geldi. Hatta mevcut başkan Aksoy da birlikteydi.
İşte demokrasi bu olsa gerek. Bir insan göreve gelmesini de gitmesini de bilmeli.
Örnek birliktelik; kutluyorum.
Ha; sordum seçimlerde oldukça iddialılar.
Söylenene göre, 450-500 oyu alan ipi göğüsleyecek.
Kendilerini de buna çok yakın görüyorlar.
700-800 üyenin oy kullanması bekleniyor.
Kolay gelsin.