Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yalıtımsız çatılarda korkunç zarar
31 Ekim 2015 Cumartesi, 07:22
Bugün Dünya Tasarruf Günü
Bu günü diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi harcamayı değil tasarrufu öncelikli kılması.
Biliyorsunuz dünya adeta günler üzerine kurulmuş. Doğum günleri, Sevgililer Günü, Babalar Günü, Anneler, Kadınlar Günü gibi…
Uzayıp gidiyor.
Hepsi de harcamayı tetikliyor.
İşte Tasarrufu Günü bu yüzden farklı.
Ekmekten tutun da sigara tüketimine varana kadar büyük bir israf içinde olan bir toplumuz.
Öyle ki bizim ekmek ve yemek atıklarımızdan neredeyse bir ülke doyabiliyor.
Durum o kadar vahim.
İşin bir de binalardan kaynaklanan zarar var ki inanılır gibi değil.
Dünya Tasarruf Günü nedeniyle açıklama yapan Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı M. Nazım Yavuz yalıtımsız çatılar nedeniyle uğranılan zararı şöyle açıklıyor:
 “Doğru yalıtım ve standartlara uygun çatı hem tüketiciye, hem de ülke ekonomisine kazandırır. Son 10 yılda yalıtımsız ve hatalı çatılar nedeniyle yaklaşık 26 milyar TL’miz buharlaşarak uçtu.  Sadece 2014 yılında 4 milyar TL’yi boşa harcadık. Ayrıca 2017 yılından itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan yalıtımsız binalara ceza uygulanması bekleniyor. Yalıtım yaptırmayan tüketiciler hem yüksek fatura, hem de ceza ödemek zorunda kalabilir”
Bu uyarı gerçekten dikkate alınmalı.­­

Mobilyacılar belediyesiz yürüyecek

İnegöl Belediyesi’nin öncülüğünde Türkiye’nin mobilya alanında bir numaralı fuarı haline gelen MODEF artık belediyesiz yürüyecek.
Neden mi?
Çünkü; İnegöl Belediyesi’ne ait yüzde 40 hisse 510 bin lira karşılığında yaklaşık bir ay önce İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği’ne (İMOS) geçti. 
Ayrıca MODEF’in kalan yüzde 60 hissesinin yüzde 30’u İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) yüzde 30’u da İnegöl Mobilyacılar Odası’nın uhdesinde bulunuyor.
Son hisse değişimiyle mobilyacılar, şirketin yüzde 70’ine sahip oldu.
İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ,  Bilal Peker’le birlikte ziyaretime geldiler. İMOS tarafından 6-7 Kasım 2015’te ‘İnegöl Dünya ile Buluşuyor’ temasıyla 34. kez düzenlenecek MODEF’e ilişkin bilgi verdiler. 
Verdikleri bilgiye göre, fuara 29 Afrika ülkesinden büyükelçi, konsolos, ticaret ataşesi düzeyinde katılım olacak.

“Borusan Mannesmann  çıtayı yükseltti”

Borusan Mannesmann; çalışanları için “Her şey ben’le başlar” gelişim programını ve “Bir Fikrim Var” sistemini hayata geçirdi.
 “Her şey ben’le başlar!”ile çalışanlarının kişisel gelişimine katkıda bulunmak için 7.541 saatlik eğitim verdi. 
“Bir Fikrim Var” projesi kapsamında da yıllık ortalama 4.500 önerinin 2.700’ünü hayata geçiriyor, çalışanlar sene sonunda topladıkları öneri puanların karşılığını prim olarak alıyor.