Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yerli otoda dağ fare doğurdu
07 Mayıs 2016 Cumartesi, 08:32
Yerli marka otomobil konusu eminim herkesin merak ettiği ama kabak tadı veren bir konudur.
Çünkü yıllardır hep konuşuldu. Fakat bir türlü icraat yok.
Eminim benim gibi herkes, OİB tarafından Gebze TÜBİTAK’ta düzenlenen 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Kompenant Tasarım Yarışması Ödül Töreni’ne katılan Sanayi Bakanı Fikri Işık’tan somut bir açıklama bekliyordu.
Fakat bana göre dağ fare doğurdu.
Çünkü Bakan Işık bilinenlerden başka bir şey söylemedi.
İşte sözleri:
“Türk otomobilini yapmış olmak için yapmayacak, yeni açılımlar kazandırarak tüm dünyadan talep alacak ve rekabet avantajı yaratacağız. Çok farklı ve yeni bir araç, adeta Türk otomobili dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacak. Yerli oto, ülkemizi küresel rekabette söz sahibi yapacak bir projedir. Özellikle sensör teknolojisi, yazılım, nesnelerin interneti gibi alanlarda bu platform üzerinden ticarileştirme yapmış olacak, yeni nesil teknolojilerin üretilmesinde ciddi ivme yakalayacağız.”
Devam ediyor:
 “İleri batarya teknolojisi kullanacağız. 2 TL’lik şarj maliyetiyle büyükşehirlerde 100 km yol yapacağız. Şehirlerarasında ise bataryayı araç jeneratörü şarj edecek. Yani 20 litre yakıtla tam 1.000 km mesafe kat edeceğiz.”
Bu söylenenlerin hepsi inanılmaz önemli, şapka çıkarıyorum. Ama hepsi hâlâ laftan öteye gidebilmiş değil.
Çünkü, yer belli mi? Değil.
Peki, babayiğit belli mi? 
O da değil.
Peki, 10 yıldan beri söylemlerin dışında, ‘ceğiz, cağız’ın dışında ne yaptık; Allah aşkına biri bana anlatsın.

BUMİAD, geleceğin dünyası ve Türkiye…

Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD) “Geleceğin Dünyası ve Türkiye” konulu toplantı düzenledi.
BUMİAD dernek merkezinde düzenlenen ve  Doç. Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı toplantıda ülkemizin ekonomi, davranış bilimleri, küresel operasyon yönetimi, finansman ve uluslararası finans ile dinler tarihi konuları ele alındı.

‘Bilek’ine kuvvet senin

BALKANTÜRKSİAD Başkanı Levent Bilek, 2016-2018 dönemi projelerini Davet Podyum’da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Devam eden ve geleneksel projelerin daha da büyüyeceğini söyleyen Bilek, 11 yeni projeyle de Bursa’nın ekonomik ve kültürel zenginliğine güç katacaklarını     kaydediyor.
Bu bağlamda yılardır     düzenlenen Balkan Ticaret Fuarının ise 24-25 Eylül’de düzenleneceğini söylüyor.
Bileğine kuvvet Levent Bilek. 

BEBKA’dan animasyon ve dijital işler festivali…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, Eskişehir Valiliği koordinasyonunda, çizgi film ve animasyon sektörünün ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 2. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali’nde geri sayım sürüyor. 10-11 Mayıs 2016 tarihlerinde Eskişehir’de düzenlenen festivalde Türk ve yabancı tasarımcılar, sektör duayenleri, yapımcı ve yönetmenler genç yeteneklerle birikimlerini paylaşacak.