Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yıldız’dan yüksek vuruş
09 Ekim 2015 Cuma, 07:11
Bursa’nın demiryolu hayalini sonlandıracak yüksek hızlı tren konusunu daha öce yazmıştım ve yüksek hızda duvara tosladığımızı belirtmiştim.
Konu, CHP İl Başkanı Zafer Yıldız tarafından da gündeme getirildi.
Yıldız, yüksek hızlı trende de duvara toslandığını belirtirken “Ankara-İstanbul hızlı tren hattıyla entegre olması beklenen bu hatta yaklaşık 2 yıldan beri çalışmalar durmuş vaziyette” dedi.
11 Ekim Pazar günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bursa mitingi öncesi Hilton Otel’de konuşan Yıldız, iktidara yüklendikçe yüklendi.
Yıldız’ın  “Bugüne kadar siyasal çok kriz atlattık. Ama hiçbiri demokratik parlamenter sistemi böylesine totaliter bir rejim eşiğine, ülkeyi böylesine iç savaş eşiğine getirmemişti” sözleri dikkat çekiciydi.
AK Parti’nin seçim beyannamesini sert dille eleştiren Yıldız “İktidar,’ileri teknoloji ve yüksek katma değere yönelik bir ekonomi hedefliyoruz’ diyor. 13 yıldır aklınız nerdeydi” diye sordu.

Asgari ücret eleştirisi

CHP il başkanı, iktidarın sosyal ve ekonomik iyileştirmelere ilişkin de çarpıcı ifadeler kullandı:
“Asgari ücretle ilgili dönemin maliye bakanı ‘Bin lira bile verseniz Türkiye batar. Kaynağını söyleyin ben de oyumu CHP’ye vereyim’ dediğini unutmadık”
Gerçekten unutulacak gibi de değildi.
Hani popülizm yapılmayacaktı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu anlamak mümkün değil.
Bir tüyo da benden
Bursa, 2014 yılı sonu itibarıyla yabancı sermaye girişi bakımından 7. sıraya, teşvik dağılımında ise 8. sıraya geriledi.
Böyle giderse o ‘küçük şehir’ olarak görülen Kocaeli de Gaziantep de bizi sollayacak haberiniz olsun.

***

Mudanya sahilinde düğüm çözüldü

Mudanya sahilinde nihayet düğüm çözüldü.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Kamu İhale Kurumu KİK tarafından onaylanan ihalenin itiraz üzerine Danıştay tarafından iptal edilmesiyle imalat süreci duran Mudanya Sahil Projesi’nin, mahkeme kararı doğrultusunda yüklenici firma değişiminin ardından kaldığı yerden devam edeceğini belirtti.
Şunları söyledi;
“Danıştay, KİK kararını iptal edip, ihalenin itiraz eden firmaya verilmesine karar verdi. Konu yüklenici firma değişimidir. Bu karar doğrultusunda biz de yeni firma ile sözleşme imzalayıp, çalışmaları kaldığı yerden devam ettireceğiz.” 
Peki, bunca zaman kaybı neden yaşandı.