Prof. Dr. Mesut ÖZCAN

Prof. Dr. Mesut ÖZCAN

mesutozcan@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Erkeğin dünyasında estetiğin yeri
22 Aralık 2014 Pazartesi, 11:13
Günümüzde özellikle mesleki başarının genç ve dinamik bir görünümle özdeşleştiğini düşünen erkekler, estetik uygulamalara büyük ilgi göstermeye başladı. Gelişen sosyo-kültürel yapı ve iş yaşamındaki rekabet ile erkekler görünümlerine daha fazla dikkat ediyor. Kariyer basamaklarında ilerleyen erkek; iş ve sosyal hayatında daha genç, dinamik ve yakışıklı görünebilmek için estetik uygulamalara büyük ilgili gösterir hale geldi.
“Estetik Kadın İşidir, Kadın İçindir” tabusu yıkıldı
Konu estetik olduğunda genellikle ilk akla gelen bayanlardır. Daha hoş, alımlı ve bakımlı görünmeyi hedefleyen, bunun bir gereklilik olduğunu savunan bayanlarımız bir dönem biz plastik cerrahların kapısını eşlerinden gizli çalarken; günümüz kadını eşini estetik konusunda yüreklendiren konumda. “Estetik Kadın İşidir, Kadın İçindir” tabusu yıkıldı; daha kaliteli ve estetik bir görüntü arayışı sadece bayanların değil erkeklerinde arayışı halini aldı.
Erkeklerden gelen en yoğun talep ‘Saç Ekimi’ ve ‘Jinekomasti’
Günümüzde pek çok erkeğin en önemli sorunlarından biridir; saç dökülmesine bağlı kellik. Saç dökülmelerinin yoğunluğu sebebiyle açılmaların yaşandığı 20’li yaş sonları ile 30’lu yaşların başında olan erkeklerin saç ekimi konusunda yoğun talepleri oluyor. Yine erkekteki bir rahatsızlık olan meme büyümesiyle (jinekomasti) ilgili de sık başvuru ile karşılaşıyoruz. Yaşa bağlı olarak erkeklerin vücudunda yağın stoklandığı bölgeler bayanlara oranla oldukça farklıdır. Erkek bu yağları ne kadar spor ve diyetle atmak istese de inatçı olabilmekteler. Erkeklerde işte bu bahsettiğim inatçı bölgeler karın, bel, gıdı ve  ensedir. Karın bölgesi, bel, gıdı ve ense bölgesindeki yağ birikimlerini liposuction (yağ emme) ile çözüme kavuşturmak mümkündür.” dedi.
Modern yaşamın doğurduğu gereksinmeler sonucunda erkeklerin başvurdukları diğer işlemler; burun estetiği, karın estetiği, kulak estetiği, göz estetiği, lazer epilasyon, zayıflama, botoks ve dolgu şeklinde sıralanabilir.