Prof. Dr. Mesut ÖZCAN

Prof. Dr. Mesut ÖZCAN

mesutozcan@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Estetik tercih edilen bölgeler
25 Ekim 2015 Pazar, 16:33
Günümüzde kadının ve erkeğin görünümlerine daha dikkat eder hale gelmesi, modern tıbbın sunduğu imkânların gelişmesi, estetik operasyonu satın alma kolaylığı ile ulaşılabilirliğin yüksek olması estetik cerrahiyi bugünlere getirdi. Kişinin görünümünün alımlı olmasını istemesi, kendini mutlu hissedeceği algısı ile estetik cerrahiye gün gittikçe artan ilgi oluştu.  Yeni yetişen meslektaşlarımızın da donanımı ve başarılı operasyonları ile estetik cerrahi turizmi yapılmaya başlandı. Artık ülkemizde estetik cerrahi sadece ülkemiz vatandaşlarına değil tüm dünyaya hizmet eder hale geldi. Bu haliyle ülkemiz dünyada estetik cerrahi ameliyatların en çok gerçekleştirildiği yer. 
Bayanların ve erkeklerin en çok estetik tercih ettiği bölgeler kişinin ihtiyacı dahilinde değişiklik gösterse de sonuçlar net.  

Liposuction (yağ aldırma) : Türk mutfağı oldukça zengin. Yemeye yedirmeye oldukça düşkün bir milletiz. Haliyle toplum olarak kilo almaya da müsait yapımız var. Alınan kilolar spor ve diyet ile giderilebiliyor. Lakin inatçı bölgesel yağ öbeklerinde ise devreye liposuction (yağ aldırma) giriyor. 

Burun estetiği :  Anadolu bir kültür beşiği farklı etnik grupların oluşturduğu bir coğrafyadayız. Hal böyle olunca yüz mizaçları ile burun yapısı oldukça farklılık gösteriyor. Estetik olarak yüz hatlarıyla uyumlu burun tasarımı yapılırken, nefes alma problemi aynı operasyonda çözüme kavuşturulabiliyor. 

Meme büyütme :  Kadınlığın simgesi bir yerde. Kadın giydiği kıyafeti her zaman güzel taşıyabilmeyi ve alımlı olabilmeyi ister. Gelişme geriliği sonucunda yeterli büyüklüğe ulaşamayan ya da çeşitli sebeplerle (doğum, emzirme vb) küçülebilen göğüslerinin çözümü için kadınlar estetik cerrahiyi tercih ediyorlar. 

Saç ekimi: Görünüm burada yine belirleyici faktör. Kişi yoğun saç dökülmesine bağlı yaşanan ciddi açılmalarda saç ekimi merkezi araştırmaya başlanıyor. Sadece Türk erkeklerinin değil Arapların da tercih ettiği estetik operasyonlardan biri diyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; saç ekimi bir estetik     cerrahi işlemdir. Bu nedenle bir estetik -     plastik cerrah liderliğinde bir araya gelen deneyimli ve dikkatli bir ekip tarafından operasyon planlanmalı ve ameliyathane koşullarında yapılmalıdır.