Prof. Dr. Mesut ÖZCAN

Prof. Dr. Mesut ÖZCAN

mesutozcan@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sağlık turizminde estetik cerrahi
15 Kasım 2015 Pazar, 08:20
Türkiye'de sağlık sektöründe, son birkaç yılda ciddi atılımlar gerçekleşti. Başta Sağlık Bakanlığı'nın eylem planları olmak üzere, sağlık turizmi ile ilgili iller bazında yerel yönetimler tarafından geliştirilen projeler ve bu anlamda kurulan dernekler ile çatı genişletildi. İleri teknoloji kullanan ve gelecek turistin bulunduğu ülkeye göre fiyat avantajı sağlayan sağlık tesisleri sağlık turizminde önde gidenler arasında. Türkiye coğrafi konumu, tarihi ve doğal güzellikleri, sahip olduğu sağlık kuruluşları, sektördeki yetişmiş ve eğitimli insan gücü ile sağlık turizmi açısından dünyanın gözde ülkelerinden biri halini aldı.
Görüldüğü gibi Türkiye; son derece gelişmiş ve modern sağlık kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda turistik imkânlar da sunmaktadır.
 Doğu ve batının sentezi olan ülkemize gelen turistin karşılaştığı misafirperver tutum keyifli geçecek bir tatil için yine önemli bir sebep. Hal böyle olunca sınır ötesi hastalar, gündelik yaşamlarında programlarını ayarlayarak hem tatil hem de sağlık amaçlı ülkemize geliyorlar. 
Sağlık turizminde estetik ameliyatlar ise oldukça farklı bir boyutta. Avrupa'da özellikle estetik ameliyatların ücretleri gittikçe artış gösteriyor. Ortadoğu ülkelerinin bazılarında toplumsal muhafazakâr baskı, yönetimsel yasaklar nedeniyle estetik ameliyatlar yapılamıyor.  
Baskı rejiminin olmadığı Ortadoğu topraklarında ise estetiğe ilgi oldukça yoğun olsa da tecrübeli estetik cerrah bulunmuyor. 
Bu nedenle estetik turizmi açısından ülkemiz bir cazibe merkezi gibi desek abartmış olmayız. Çünkü estetik ameliyatlar Türkiye'de yüksek kalitede ve kabul edilebilir fiyatlara gerçekleştiriliyor.
 Bunun en canlı örneği ise her yıl artan sayıda yabancı hasta grubunun ülkemizi tercih etmesidir. 
Doğal güzellikleri, tarihi mirası ve sağlık altyapısıyla Bursa, orta vadede termal ve sağlık turizminde çok şanslı şehirlerden bir tanesi. Bursa'nın bu saymış olduğumuz zenginliklerini ağırlıklı olarak Ortadoğulu grup tercih ediyor. 
Belirli bir program dahilinde gelen Arap turist hem tatilini hem de estetik ihtiyacını şehrimizde karşılayabiliyor. 
Arapların tercih ettiği estetik operasyonlar ise; burun estetiği, vücut şekillendirme ( meme estetiği, liposuction, karın germe, jinekomasti), saç ekimi olarak sıralamak mümkün.