Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Acıların yıldönümünde, İznik’te “festival”…
16 Ağustos 2013 Cuma, 08:52

Deprem Dede; merhum Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, uyarı ve önlemler açısından, Bursa’yı da önemserdi.
Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Geyve, Pamukova, Mekece, İznik Gölü'nün güneyinden Gemlik Körfezi'nden Marmara'ya uzanan güney kolunun aktif olduğunu söylemişti.
Bursa’nın İznik ilçesine özel ilgisi ve çalışmaları vardı.
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nü yönetirken, İznik merkezli yer hareketi izlemesini oluşturmuştu.
17 Ağustos 1999’daki yaşanan Marmara Depremi’nin yıldönümü öncesinde, bir yerel yönetim kurumunun broşürüyle şaşkınlık yaşadık.
İznik Belediyesi, Bursa’da da farklı kanallarla dağıtılan broşürüyle 17- 24 Ağustos’ta düzenleyeceği 4.İznik Festivali’ni duyuruyor.
Acı ve üzüntü duygularının katlanacağı ve hayatını kaybedenlerin anılacağı günde, İznik’te festival başlayacak. Kortejin de yanı sıra, ülkelerin halk dansları gösterileri sunulacak.
Hafta süresince, ünlü sanatçılardan konserler ve ülkelerden halk dansları gösterileri yapılacak.
Üstelik…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bursa’ya geleceği ve Anadolu’da, toplu yeni kentsel dönüşümün başlatılacağı gün…
Acıların tekerrür edeceği, gözyaşlarının döküleceği ve afet acılarından da ders çıkarabilmenin yıldönümü ve haftasında, İznik’te, festival açılışı ve günleri yaşanacak
Bilgi edinmeye çalıştık.
Festival, bayram sonrasındaki birkaç hafta içerisinde düzenleniyormuş. Ve bu yıl da, böyle tarih oluşmuş.
İznik Belediyesi ve başkanı, deprem gerçeğinin farkında ve afet acısını da paylaşıyordur.
Festivalin zamanlaması, bayramın ertesindeki günlere ayarlanabilir, ancak bu yıl için Türkiye’nin yas günü ve haftası yerine, daha sonraki haftalar tercih edilebilirdi.

 

Tuhaflığın böylesi…

Söz, Marmara Depremi’nden açılmışken, yasama ve kamusal işleyiş çelişkisi ve tuhaflığını yeniden vurgulayalım.
Kentler, dönüşümle yeniden biçimlendirilmek isteniyor, ancak onlarca yıl öncesinin İmar ve TMMOB ile Mühendislik ve Mimarlık yasaları duruyor.
Mülkiyet sahipleri, dönüşüme karşı, kısıtlama nedeniyle yargıdan yürütmeyi durdurma isteyemiyorlar.
Bursa’daki Doğanbey kentsel dönüşümünün hak sahipleri, haklarını arama ve muhatap sorunlarından söz ederek, mücadeleye de devam ediyorlar.
Dün, Başbakan’ın gelişini de dikkate alarak, “Başbakanımızın, Bursa’da başlatacağı kentsel dönüşüm programı dâhilinde, Doğanbey Konutları’nda bir acı kahve içimi, misafirimiz olmasını diliyoruz.” Diyorlardı.
Bu arada…
Yıldırım Belediyesi’nin Başbakan’la başlatılacak olan kentsel dönüşümünde, hak sahiplerini mağdur etmeden, muhatap sorunu yaratmadan ve tümünü de ev sahibi yapabilmeyi amaçlayan ilkelerle yola koyuldu.

 

Akademik muhalefet…

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Marmara Depremi’nin yıldönümünde, bugün “Depreme Duyarlılık Sergisi” açılacağını duyurdu.
TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikri Düşünceli, etkinliklerden oluşan programı, bugün açıklayacağını bildirdi.