Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti’nin en büyük rakibinde, “bunalımlı” bir süreç yaşanacak!
20 Şubat 2014 Perşembe, 07:58

Açıkçası… Bursa’da CHP, sonuca en yaklaşabileceği bir ivmeyi yakaladığı yerel seçim mecrasına girmişti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye muhalefetiyle bilinen Necati Şahin, sürpriz manevrayla Büyükşehir’e aday gösterilince…
Yıllar sonra…
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey gibi ve daha büyük hedefin de iddiasıyla ilaç görüldü.
Merkez sağ görüşüyle bilinen Şahin’in katılımı ve adaylığı, CHP’de tartışmalara çekilmek istense de…
Şimdiye kadar…
CHP’nin yukarısında, memnuniyet vardı!
Dün…
Bir hususa odaklandık.
Belediye meclis üyeliklerine ilişkin aday listelerinin oluşturulması ve resmen açıklanabilmesi sürecinde, demokrasi deformasyonu olan bir CHP vardı.
Anlayamıyoruz.
CHP’de bazı kimileri, elde olmayan hazineyi paylaşmak istercesine bir savaşım oluşturuken, bazı çevreler ise, demokrasiyle ilgisi olmayan dayatmacı davranış içerisinde oldu.
Kimi zaman toplantı yapacak, düşünce ve proje üretebilecekleri toplayabilme ve yanı sıra finans desteği sorunu yaşayan CHP, yerel seçim sürecine girildiğinde, üşüşme içerisine düşüyor.
Dahası…
Belediyelerin meclislerine, tüm Anadolu’yu toplayabilmek, Anadolu Medeniyetleri Korosu’nda yer almaya benzemez. Gerçi, Anadolu’nun tümünden ziyade, bir kısmını önemseyiş var.
Bursa’da bazı belediye başkanları, denizde yüzerken, aday listelerle de beraber, derede boğulmalarını da gündeme getirmiştir.
Hedef yolunda…
CHP’nin öz seçmeni az olup, bu yerel seçimlerde de hükümete tepkisel oylar ve kararsızların yanı sıra, Fethullah Gülen çevreleri söz konusudur.
Oluşan durum, yaşanan çelişki ve tereddütler, kaş yapayım derken göz çıkarmak ve bindiği dalı kesmek deyimlerini gündeme getiriyor.

“TANIDIK” İSİMLER…

CHP’nin belediye meclis üyeliği adayları arasında, tanınan ve bilinen bazı isimleri görüyoruz.
Yürütülen kamusal görevleriyle hizmetleri bulunan isimler, Osmangazi’de çok dikkati çekiyor.
Kimya Mühendisleri Odası’nın bir dönem ses getiren eski şube başkanlarından Ayşe Orakçı, Şehirlerarası Otobüs Terminali İşletme eski Müdürü Fahrettin Beşli, Posta İşletmesi eski Bölge Müdürü İsmail Fedai, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi eski Başkanı Ahmet Tuzak ve transseksüel Öykü Evren Özen.
Yıldırım’da ise, 1990’lı yıllarda merkez sağda siyaset yapan ve Anavatan’ın bu ilçede başkanlığını yürüten Tahsin Küçükarslan yer alıyor.

AĞABEYİ MECLİSE…

CHP’de yakın geçmişin renk-li siyasetçilerinden Ahmet Memişoğulları, sadece Osmangazi’nin başında olmakla kalmamıştı.
Başka mertebeleri hedef-liyordu, kısmet olmadı. İnşaat mühendisi ağabeyi Faruk Memişoğulları ise, Yıldırım’ın meclisine 3. sıradan aday yapıldı.