Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Altepe ile Şahin’in “ortak” noktaları...
05 Ağustos 2012 Pazar, 09:24

Duyurduğumuz kader kararı, bilgi bile verilmediği gerekçesiyle AK Parti’ye sürpriz oldu ve şaşkınlıkla karşılandı.
Bursa’yı önceki dönemde yöneten merhum Hikmet Şahin’le siyaseten yolları ayrılsa da… Altepe’nin selefiyle ortak kader kararları dikkati çekiyor.
Önce…
İlçe belediye başkanıydılar!
İnegöl’de Şahin ve Osmangazi’de Altepe vardı.
Sonra…
Büyükşehir Belediyesi’nin başına geçtiler!
Yıllar, rüzgâr gibi geçti.
Şahin’in AK Parti’yle yolu ayrıldı. DP kucak açtı ve “Baba ocağındayım” dedi. Böylece yeniden aday gösterildi, ancak arzu ettiği gibi, seçimle geldi, seçimle göreve veda etti.
Altepe de, “Yeniden adayım!” diyor!
Şahin’in yaşadığı gibi…
Kendisinin de yeniden aday gösterilmeyeceği ve milletvekili yapılacağına ilişkin söylentilerin de etkisiyle adaylığını ilan etti.
Yerel seçimler erkene alınsın ya da alınmasın, Büyükşehir Belediyesi’ne adaylık için AK Parti’de Osmangazi ve Yıldırım belediye başkanlarının da adı geçiyor,
Altepe, somut adım attı ve net konuştu. Yeniden adaylığı ve rotaları da, Şahin’le bir başka ortak noktalarıydı.
Yine…
Yerel seçimlere 1.5 yıl kala!
Yine…
Rota aynı!
Yine…
Büyükşehir Belediyesi!
Bursa’ya hizmetini sürdürme arzusu olan Altepe, “Şimdi yeniden adayım ve başka bir siyasi yer veya konumu düşünmüyorum.” diyor.
Şahin de, 9 Kasım 2009’da yayınlanan söyleşimizde, “Ankara düşüncem yok.” demişti. Yeniden adaylığın henüz erken olduğunu vurgulamıştı.
Geçen hafta…
Altepe, “Halkın gözden çıkarmadığını, parti gözden çıkaramaz” diye konuşurken, Şahin de, yerel seçimlere 1.5 yıl kala, “Halkımız uygun görür ise, yerel hizmetlere yine devam edeceğiz.” demişti.
Kamuoyunda ve AK Parti’de, Altepe’nin adaylığının tartışıldığına ilişkin söylentiler var.
Şahin’in de yaşadığı gibi…
Süreç, yine merak ediliyor!
Altepe’nin kararı, manevra ve kararlılık fotoğrafı veriyor. Bu sütunlarda yer alan bazı sözleri, kendi siyasi partisindeki bazı çevrelere de, mesaj anlamına geliyordu.
Özellikle…
Siyaset ve yönetim deneyimlerini vurgulaması, genel başkanıyla konuşulan yakınlığı, meydanın ve konumunun boş olmadığı, halk ve diğer partililerce de desteklendiği…