Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Altepe’den övgülerle ‘Bursa’
28 Mart 2016 Pazartesi, 07:15
Bursa için…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, heyecanla konuşmaya başladığında, kendisini de durduramıyor.
AS TV’de ‘Kent ve Vizyon’ buluşmasıyla konuk ettiğimizde, ilk bölümde başlıca büyük projeleri konuşmaya fırsat bulamadık.
Kente üst nitelik katacak ve imajını güçlendirecek, küresel yer edinecek süreci paylaşmak istiyor ve üretilen yerli tramvayla söze giriyor.
Yerel sermaye üretimiyle sağlanan tasarrufu, “40 bin kişilik 2 yeni stadyum yapılabilecek para, belediyenin kasasında kaldı.” sözüyle ortaya koyuyor.
Yerel sermayeye bir başka çağrıyla Almanya’da küçük uçak firmasının alındığını ve artık Bursa’da olcağına dikkati çekiyor.
Bursa’yı, uzay ve havacılıkta merkez yapacak süreci başlattıklarını, kurumuna ait Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin üstlendiği rolü gururla dile getiriyor.
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde, kendi alanında Türkiye’de sadece Bursa’da olacak Uzay ve Havacılık Merkezi’nin kurulmak üzere olduğuna da işaret ediyor.
Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin özel sektör eliyle işletilmesinin gündemde olmadığını ve gerek bulunmadığını da gündeme taşıyor. 
Kongre turizmindeki iddiayı, yeni kurdukları kongre şirketiyle uluslararası pazarda göstereceklerini vurguluyor.
Dünyada kendisine artık yer açan, yeni kulvara giren, örnek olan ve ürküten Bursa, kentin yöneteni tarafından ekranda halka anlatılıyordu.

Mimarlık’ta ‘sürpriz’ dernekleşme


Mimarlıkta Değişim Derneği’ni kuran Ömer Faruk Şahin’in yakın çalışma arkadaşlarıyla bu adımı, Mimarlar Odası’ndaki seçimin ardından, soru işaretleri oluşturdu.
Mimarlar Odası’na başkan seçilemedi, ancak…
Listesinden bir başka isimle beraber yönetime girdi.
Derneği duyururken, “Mimarlar Odası’nın yapamadığı, zaman ayıramadığı ya da yapmadığı…” demesi, manidar yorumlanıyor.

Kitapları ‘okumak’ mı, okumak mı?


Bursa’nın ‘kitap’ fuarı, bilinçli birey ve toplum olabilme doğrultusunda, yine önemli araç ve amaç olmaya devam etti.
Böyle desek bile…
Taşıtlarıyla gelenler arasında, alan ve yakın yollarındaki trafik kurallarını umursamaz davranışlar da, ‘kitap okumak isteme ve okuma’ tezatlığını gösteriyordu.