Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Altepe’den ‘zoru başarma’ bütçesi!
09 Aralık 2015 Çarşamba, 07:39
Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ’yle beraber, 2016’da 2.6 milyar TL tutarındaki toplam bütçeyle hizmet edecek.
Aslında…
Kendi alanlarıyla başarılı bağlı şirketleri de kattığımızda, Bursa’ya icraatın parası, işletmeciliklerle artış gösteriyor.
Yanı sıra…
İşbirliği ve hayırsever katılımcılarına dayalı proje ve hizmetleri de dikkate alırsak, kentin yönetimi ve hizmetinde, canlılıktan söz edilebiliyor.
Muhalefetin rutin eleştirilerine karşılık…
Ana yerel yönetim ve altyapı kurumlarıyla beraber çekirdek bütçe olarak tanımladığımız 2.6 milyar TL, Başkan Recep Altepe tarafından sorumluluk ve icraatı olarak gösteriliyor.
Dahası…
Altepe’nin dün gündeme taşıdığı bir detay, izah edilmeye çalışıldı. Satır aralarından da büyütülmesi gereken mesele olarak duruyor.
Büyükşehir belediyelerine aylık yasal paylarda, Bursa’ya kişi başı tutar, nüfusuyla ters orantılı, yani kalabalığın karşılığı olmuyor.
Ekim 2014-Eylül 2015 dönemiyle…
Altepe’nin sözünü ettiği kişi başı pay, 4. büyük kent Bursa’nın 309 TL ile ancak 16. sırada olduğunu gösteriyor.
Kocaeli’ye 685, İzmir’e 580, İstanbul’a 534, Ankara’ya 488, Erzurum’a 444, Tekirdağ’a 390, Mersin’e 383 ve Konya’ya 359 TL, yine Bursa’nın önündeki Denizli ve Van’a 311 TL düşüyor.
Haksızlığa yasal çözüm için harekete geçen Altepe, muhalefete de, “Gördüğünüz gibi, durmuyoruz ve çalışıyoruz.” diyordu.
Mesajı…
“Zoru başarıyoruz!”

Altepe’nin derdine Bozbey ortak

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bazı çevrelerce ‘engelleme’ olasılığına karşı, bazı projeleri açıklamadıklarını söylüyor.
Nilüfer’in CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, dün Büyükşehir’in meclisinde Altepe’nin bu derdine ortak oldu.
İlçesinde, AK Parti’ye atıfla “Biz de engelleniyoruz.” dedi ve Büyükşehir’e de, “Planlarımızı geri döndürmeyin.” mesajı verdi.

Medya kentinde, medyaya ‘yer’ sorunu

Yeni Büyükşehir Belediye Sarayı’nın meclis salonu güzel duruyor, ancak…
Demokrasiye örnek gösterilen mekanda, gazeteciler için divan ve üyeleri görebilecek özel bir izleme ve not tutabilme düzeni yok.
Yönetimsel ilgi çok iyi olmasına rağmen, mekansal düzenleme     ihtiyacı var.

Erdoğan’ın ismi yeni bulvara, MHP’nin tepkisi AK Parti’ye

Osmangazi’nın kuzeyindeki 40 metre genişliğindeki yeni bulvara, ‘Recep Tayyip Erdoğan’  ismi verilecek.
Osmangazi Belediye Meclisi’nin bugünkü oturumundaki isimlendirme dosyasına tepkili olan MHP Sözcüsü Cemil Aydın, “Önceki dönemden beri ‘Rauf Denktaş’ ismini önerdik, niye bu ismi vermiyorsunuz?” diye soruyor.