Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Altepe’ye ne soruluyor?
22 Mart 2014 Cumartesi, 11:16

Yerel seçimlere sayılı günler kalırken, yeniden aday gösterilen belediye başkanları ve rakipleri, AS TV’ye konuk oluyor.
Bursa’nın özel ve farklı kent olduğu da, Yerel Bakış’a konuk edilenlerle anlaşılıyor.
İşbaşında bulunan ve yeniden aday gösterilen bir belediye başkanına neler sorulduğuna baktığımızda, “Bazı şeyleri aşmışız” diyebiliyoruz.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi hafta içerisinde konuk ettik, izleyicilerimizden de sorular aldık.
Soru yağmuru vardı.
Suyun pahalı olduğunu söyleyene rastlamadık. Ulaşıma indirim isteği, tek izleyicimizle soruldu. Kazılar, park ve altyapı sorunu, ciddi yakınma da görmüyordu.
Sorulurken…
Raylı sistemde, özellikle tramvayda semt ve yeni ilçe hatları, Bursa Hava Yolları’nın hatları, yeni teleferiğin Oteller Bölgesi’ne uzatılmasına engel davanın son durumu, tarihi ve doğal öneme sahip Gölyazı’daki eski evlere el atılabilmesi, Atatürk Caddesi’nin yayalaştırılabilmesi…
Yanı sıra…
Buz pateni pisti yapılabilmesi, tamirhanelerin kaldırılabilmesi, Yalova Yolu’na yeni çehre kazandırılabilmesi, tarihi Cumalıkızık’a farklı ve özel uygulamaların getirilebilmesi, yeni bulvarların açılabilmesi, sahil parklarının yapılabilmesi ve elbette ki, kentsel dönüşüm…
Sorular arasında, trafik yoğunluğu, belirli saatlerde belirli uzak semtler için otobüs seferleri, bazı semtlere etkin çöp toplama hizmeti verilebilmesi, minibüs ve özel halk otobüslerinden yakınmalar da oluyordu.
İlçe belediyelerinin yetki ve sorumluluğundaki konularda, düşünce ve sorunlar da dikkatimizi çekiyordu.
Anadolu kentlerinde, yol, su ve kanalizasyon, çocuk oyun ve dinlenme parkları ile otobüs hat istekleri ve vaatleri konuşulurken, Bursa ve kentlileri, artık çoktan aşmış bazı düşünceleri…

 

Şahin de açıklıyor!

Merak ediyorduk.
Nihayet…
CHP’nin Büyükşehir adayı Necati Şahin, nasıl bir Bursa’yı düşündüğünü ve neler yapmayı hedeflediğini açıklayacak.
Önceki gün…
AS TV’de Yerel Bakış’a konuk ettik.
Siyaseten de, merak edilen açıklamaları, 24 Mart’ta yapacağını duyurdu ve “Kent Anayasası” tanımında bulundu.
Şahin, yönetimsel vaatlerini, Bursa’nın bir “kent anayasası” olarak öne sürerken, özellikle termal kent kimliğine önem verileceğini de öğrendik.
Dün…
Medyaya davet mesajını ileten ve Crowne Plaza Bursa’daki buluşmanın önemini ifade eden Şahin, “Bursa’yı değiştirecek, vizyon katacak projelerimizi konuşmak istiyorum.” diyor.

 

Arınç sobelendi!

Twitter yasaklandı.
Türkiye’de etkin ve özgür haberleşme, bir bilgi kaynağına dönüşen Twitter’e, yine girebilen giriyordu.
Google’da yasaklı sitelere girebilme yöntemleri anlatılıyor. Paylaşımlara, devam ediliyordu.
Yasaklamayı başlatan hükümetin sözcüsü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, böyle gördük.
Bursa’daki miting nedeniyle aynı günün akşam saatlerinde “Teşekkürler, Bursa’nın güzel insanları…” diyen Arınç, Twitter’a erişimin yasaklandığı günün sabahında, da “Bugün Manisa’da olacağız.” diyordu.
Haliyle…
Eleştirel düşüncesini paylaşmakta ve bildirmekte gecikmeyen vatandaşımız, “Hem yasaklıyorsunuz, hem giriyorsunuz.” diyordu.