Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bakanlık, kaçağı da bulup yıksın!
28 Ağustos 2013 Çarşamba, 08:28

Afet riskine karşı güvenli yapılaşma ve çağdaş şehirleşme gerekçeleriyle herkesin binası, toprağı, malı olmaktan çıktı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, ülkenin her karışında söz sahibi yapan yasama, yönetmelik ve torba yasaya rağmen…
Yürürlükteki imar, TMMOB ve mühendislik, mimarlık mesleki yasalar, geçen yüzyıldan kalma. Yapı denetimi mevzuatı, zaten rayına oturmadı.
Yerel yönetim, devre dışı kaldı.
Çağdaş kentleşmeden söz eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle göç alan kentlere tehdit oluşturan kaçak yapılaşmayla mücadelede ise, ortada görülmüyor.
Kentlerin imar ve planlamalarında, geleceğinde söz sahibi ve biçimleyici olmasına rağmen…
Kaçak yapılaşmada, aktif otorite olmuyor.
Özellikle…
Yapı polisi gibi bir yapılanmanın gereği, Türkiye için Bursa’da Nilüfer Belediyesi’nin ilk belediye başkanı Ziya Güney tarafından daima gündeme getirildi.
Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem başkanlarından Erdem Saker, polisi tartışmaya açmıştı. Baklava çalan çocuklara uygulandığı gibi, kaçak inşaat yapanlara müdahale edilmeyişini eleştirmişti.
Kaçak inşaata malzeme temin edenlere ve aracılık yapanlara neden müdahale edilemediği de, Bursa’da ortaya konulmuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentlerdeki imar ve planlama yetkisiyle de beraber, kaçak yapılaşmayla mücadele görevi de olmalı.
Ayrıca…
Yapı polisi de, gündeme taşınmalı. Bu yapılamıyor ise, Türk Ceza Kanunu’na alınan kaçak inşaata, polis de müdahale etmelidir.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın tüm valiliklere gönderilen yeni genelgesi, çok enteresan…
Can ve mal güvenliği gerekçeleriyle yapı denetimi mevzuatı ve işleyişine riayet istenirken…
Belediyelere görev vurgusu yapılıyor ve “Dolayısıyla idarelerin, kaçak yapılaşmayı önleyici tedbirlerini bir kez daha gözden geçirmeleri ve hiç tereddüt etmeden yasal yetkilerini kullanmaları ve kesinlikle kaçak olarak inşa edilen yapılara, hiçbir altyapı hizmetini tesis etmemeleri gerekmektedir.” deniliyor.
Kentlerin mahallesine kadar imar değişiklikleri yapan ve kentsel dönüşümde “Balyoz” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tüm kentlerdeki kaçak inşaat denetimi ve yıkımını niye yapmıyor?