Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başbakan’a Uludağ’ı anlatacak!
27 Mayıs 2013 Pazartesi, 08:17

“Seefeld; 3 sahası var. Kamp merkezi olmuş. Bursa Uludağ, aynı konumda… Neden futbol sahaları yok, anlamış değilim.”
Dün, yukarıdaki sözleriyle Bursaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman’ı kaleme alarak, “Hoca bile, şaştı bu işe!” demiştik.
Twitter’dan okuyunca…
Deneyimli futbol bilimcisinin düşünceleri nedeniyle de, Uludağ’ın değerini ve potansiyelini yeniden gündeme getirmiştik.
Bir zamanlar, futbolun yazlık kamp yerlerinden Uludağ, kış tu-rizminde de geri kalmaya başlamıştı. Kamusal yönetimdeki çok başlılık ve sorunlarıyla beraber, hizmet zafiyetini de vurgulamıştık.
Büyükşehir Belediyesi’nin, yetkiler alabilme ve hizmet yapabilme politikasına değinirken, böylece uyanış süreci de başlamıştı. Ankara bürokrasisinin, gölge eden politikası da, manidardı.
Karaman’la dün görüşmemiz oldu.
Makalemiz nedeniyle telefon eden Karaman, bizzat paylaştığı düşünceleriyle de dikkati çekiyordu.
Avusturya’da kamp yapılacak Seefeld yöresinin popülerliğine rağmen,  Uludağ’ı sahiplenme heyecanıyla konuştu.
Avrupa’nın ünlü futbol takımları tarafından tercih edilen Seefeld için “Bizim Bursa’daki Uludağ da, bugün orasıyla aynı ko-numda olabilirdi. Uludağ’a, neden futbol sahaları yapılmamış, anlayabilmiş değilim.” diyor.
Gönülden bir arzuyla “Uludağ, futbol kamplarıyla kendisinden söz ettirebilir ve uluslararası popülerlik elde edebilir. Kamp dönemleriyle özel turnuvalar yapılabilir. Bursaspor, maç yayınıyla önemli imkânına kavuşabilir.” şeklinde konuşuyor.
Uludağ’ın avantajlarını anlatırken, “Uludağ’ın 15 dakika ötesi bir kent ve daha ötesi İstanbul. Deniz ve hava ulaşımı da var. Uludağ gibi bir değerin, şimdiye kadar çoktan değerlendirilmiş ve olması gerektiği noktaya da gelmiş olmalıydı.” görüşünde bulunuyor.
Avusturya dönüşü…
Uludağ için duyarlı bir çaba içerisinde olacağını açıklayan Karaman, böyle bir yolda, Ankara’yı da durak yapacak.
Seefeld yöresinden video ve fotoğraflar derleyeceğini ve aynı çalışmayı da, Uludağ için de yapacağını söylüyor.
Görsel çalışmaları, düşünceleriyle beraber, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğini belirtiyor. Erdoğan’la Ankara’da bizzat görüşebilme düşüncesini paylaşıyor.
…Ve!
Karaman, “Sayın Başbakanım, işte Avusturya’daki Seefeld ve bizim Bursa’daki Uludağ’ımız diyeceğim…” şeklinde konuşuyor.
Avusturya’daki kampın yöresel tanıtım için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin konuk edilebilmesini de gündeme getiriyor.
Bursaspor TV, kamp çalışmaları ve maçların yanı sıra, yöresel tanıtım yayını da yapacak.
Karaman, ayrıca Bursa’nın özel kent olduğunu da dile getirirken, turizmini de önemsiyor. Yapılabilmesi gerekenlere değinerek, “Etkin tanıtım gereği, önem ve öncelik taşıyor.” diyor.
Sadece, çim sahaları ve Bursaspor’u değil, kentini de düşünen Hikmet Hoca’yı tebrik ediyoruz…