Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa, bari bunu başarsa!
02 Haziran 2014 Pazartesi, 07:49

Sürekli… Yazıyoruz. Ve! Yazmaya devam edeceğiz. Turizmde hedeflenen ve hatta olması gereken noktaya varabilmek için yapılacak çok iş bulunuyor.
Yazdığımız üzere…
Önce…
İlgili merkezi yönetim kurumlarının silkelenmeleri, hatta “Kültür ve Turizm” ile “Vakıflar” il müdürlükleri kapatılmalıdır. Tüm varlık eserleri, müzeleri ve ören yerleri, belediyelere verilmeli.
Hizmetlerde verimlik ve etkinlik gerekçeleriyle önemli, büyük idari yapılanmalar gerçekleştiren AK Parti hükümet, böyle yeni radikal kararlar alsa…
Bursa için…
Turizmi konuşurken, sadece olumsuz dış neden ve etkenleri değil, yerele de dayalı olanları ele almak gerekiyor.
Dünya turizmi için 2000’li yıllara doğru çok konuşulan İznik, etkileyici tanımla “İnanç Turizmi” adı verilen düşünceyle fiyaskoda kalmıştı.
Aslında…
Anadolu’nun turizm potansiyelindeki keşfiyle parladığını, kültür turlarına rağbet olduğunu dikkate alırsak…
İnanç Turizmi, Bursa için önemli!
Bir kandil gecesi, kentin tarihi, dini yerlerini dolaşmak istediğimizde, belirli bir vakitten sonra, avluların karanlığı, efsunluluğu ve kapalı kapılarıyla karşı karşıya kaldık.
Benzer durum, ramazanda yaşandı.
Kaleme almıştık.
Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, çevresiyle de beraber ışıl ışıldı, ancak Bursa’da, aynı ruhani canlılık yoktu.
Her bir cami ve türbe çevresi, külliyesinde bir veya birkaç güvenlik görevlisini tutamayan, kapısı açık olmayan Bursa, kentlisini de üzer, yerli turisti de hayal kırıklığına uğratır.
Nitekim…
Başka kentlerden gelen ve hatta konaklayanların, geri dönmelerine ve üzüntülerine tanık olduk.
Koza Han da, aynı durumda!
İyi ki…
Büyükşehir Belediyesi, cephe aydınlatması yapıyor. Büyüleyici renk tonlarıyla da, kentin ruhunu canlı tutuyor.
Ramazan yaklaşırken…
Vali Münir Karaloğlu’na çağrımız…
Belediyeler, kültür ve turizm, vakıflar, müftülük ve emniyet kurumlarından oluşan bir kurulla duruma el atılması ve ortak eylem planı yürütülmesidir.

“BİZİ YIKAMADILAR”

AK Parti Yıldırım İlçe Danışma Meclisi’nin toplantısında, Fethullah Gülen ve muhalefete tepki sesleri yükseldi.
AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalletin Torun’un, konuşmasında özellikle Gülen’e karşı kararlı mücadele sözleri vardı.
Her zaman dik duracaklarını ve cesur olacaklarını belirterek, “Onlarla olan mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla devam edecektir. Biz bu hususta tüm teşkilatlarımız olarak dimdik ayakta Başbakanımızın yanındayız.” şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, yerel seçimlerin sonuçlarını ele alan bir değerlendirmede bulundu.
Bursa’da ilk kez, bir büyükşehir belediye başkanının yeniden seçildiğini ifade ederek, “Bursa Büyükşehir Belediyemiz bir marka belediye haline geldi ve bunda da Yıldırım İlçemiz öncü oldu. Ben bu konuda tüm teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum.” diyordu.
Ardından…
Bursa’ya hizmet iddiası ve hedeflerini ortaya koyarak, “Demek ki, ne hizmet yapılacaksa bu kadrolar yapacak. Seçimden önce de aynıydı, seçimden sonra da aynı oldu. Hiçbir şey değişmedi. Bursa’nın her yerine hizmet  getirip, Bursa’yı bir marka yapmak bu kadroların işi.” yorumunda bulundu.
Malum…
Cumhurbaşkanlığı seçiminin sürecindeyiz.
AK Parti’nin söylemleri ve eleştirileri, sadece muhalefetle değil, Gülen’le de mücadele verildiğini yine gözler önüne seriyor.

DEPREM, BİR GERÇEK...

Türkiye’yi ürküten yeni deprem, toplumun afet anında neleri yapması ve yapmaması gerektiğini de, gündeme getirdi.
İnternet yoluyla kariyer ve istihdam faaliyetleri yürüten yenibiris.com, depreme hazırlıklı olabilme açısından, bir anket yürüttü.
Çalışanlara yöneltilen soruların cevaplarına göre, işyerinin depreme dayanıklı olmadığını söyleyenlerin oranı yüksek çıktı. Eğitsel uyarı ve çalışmaların da ne kadar gerekli olduğu da, gözler önüne serildi.