Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa, bunu hak etmiyor!
02 Kasım 2012 Cuma, 08:54


23:15 civarıydı. Konuklarımız, BursaRay’la döneceklerdi.
Olası mağduriyete karşı, sefer saatlerini bilgi edinmek için Büyükşehir Belediyesi’nin Alo 153’üne telefon ettik.
Geçen yıl “Büyükşehir, bir telefon kadar yakın” sloganıyla duyurulan Alo 153’ün görevlisi, yardımcı olamadı. Ulaşım Hattı’yla görüşmemiz için 444 99 16’yı not ettirdi.
Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu Bursa Ulaşım A.Ş. tarafından yürütülen 444 99 16 numaralı Ulaşım Hattı, şoka uğrattı.
Otomatik sesli yanıt sistemiyle “Çalışma saatlerimiz, Pazartesi- Cumartesi 07-23:00, Pazar günü 10:00- 18:00 saatleri arasındadır.” deniliyordu.
Belirsizliğe rağmen…
Konuklarımızı BursaRay İstasyonu’ndan uğurladık. Bir görevliye, kurumsal iletişim için telefon numarası sorduk.
Eve dönünce…
İstasyonlardan panolarla duyurusu yapılan 452 52 44’e telefon edildiğinde ise, “İyi günler… BURULAŞ BursaRay İşletme ve Bakım Merkezi… İdari birimler mesai saatleri, hafta içi 08:00- 18:00 saatleri arasıdır” yanıtıyla 2. şoka uğradık.
Bir ara…
Yeniden, Alo 153’e telefon ettik.
Hattımızın diğer ucunda, bu kez başka görevli vardı ve 444 99 16 numaralı Ulaşım Hattı’ndan bilgisi yoktu.
Hafta içi ve mesai saatlerinde hizmet verilen 452 52 44 numaralı hat için “Yardımcı olurlar.” diyordu.
Ulaşım hattı için kullanılan bir başka sabit ve cep telefon hatlarının da, kaldırıldığını öğrendik, ancak halk henüz bilmiyor, çünkü farklı kanallar sayesinde paylaşımı devam ediyor.
 “Ulaştıran” değil, “uğraştıran” ulaşım!
Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetleriyle ilgili tartışmalarda, genelde özel sektör mantığının gereği ve varlığı konuşulur.
Toplu ulaşımda, Büyükşehir Belediyesi’nin ağırlığını görüyoruz. Tüm toplu ulaşımı kendi şirketine yaptırıyor. Ortada da, bir özel şirket var, ancak neler oluyor.
Pes doğrusu!
Bursa, böylesini hak etmiyor.
Telefon edildiğinde, “Büyükşehir Belediyesi İletişim Koordinasyon Merkezi” sözleriyle başlayan Alo 153’ün adındaki şu koordinasyon işlevi de, nerede kaldı?

Turizmci konuşacak, devlet, ne yapacak?

Bursa’nın turizmi, önceki benzerleri gibi, yarın bir başka organizasyonla ele alınacak.
Valilik himayesiyle Bursa Skal Bursa Turizm Profesyonelleri Derneği’nin düzenlediği 1. Bursa Turizm Zirvesi, sektörden tanınan ünlü isimler ve topluluk temsilcileriyle dikkati çekiyor.
Merkezi yönetimce kentiyle kaplıca, kongre ve çok günlü konaklama turizmi tanımlarına alınmayan… Merkezi yönetimce, müzeler ve turizm yayıncılığına politikalar yürütülmeyen bir Bursa gerçeğiyle…