Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa, memnun ve mutlu mu?
20 Nisan 2014 Pazar, 08:21

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nın 2013 yılına ait verileri, öncekilerine kıyasla önemliydi.
Çünkü…
İller, ayrı ele alındı.
Belirli alanlardaki düşünceler, oransal olarak öne çıkan illeri kapsayan bir şekilde kamuoyuna açıklanmıştı.
Bursa, ön planda yoktu.
Her ile özel ayrıntılı verileri elde ettiğimizde, 3 büyük kente kıyasla daha olumlu düşünüldüğünü ve umut taşındığını gördük.
Dikkati çeken..
Kamusal memnuniyet!
Merkezi yönetimin hizmet ve uygulamalarına ilişkin olarak, Bursa’daki taşra yönetimi ve faaliyetleri, genelde memnun ediyor.
Bir zamanlar…
Yetersiz, hantal ve mağduriyet eleştirileriyle çok konuşulan sosyal güvenlik hizmetleri, bugün böyle görülmüyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan % 76.5 oranında “memnuniyet” düşüncesi bulunurken, ilgili kurumların bütünleştirilmesi ve yeniden yapılanmanın, ildeki yönetimsel politikayla beraber, amacına ulaştığını gösteriyor.
Memnuniyetler, diğer önemli kamusal hizmetlerden sağlıkta % 77.3 ve eğitimde % 73.5 olarak saptandı.
Adli ve polisiye hizmetlere bakıldığında ise, asayişte % 82.8 gibi yüksek orana karşılık, adlide % 64.2 oranı belirlendi.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi, kalabalık ve öncelikle önemsenen büyük kentlere kıyasla Bursa’daki memnuniyete, farklı ve özel anlam yüklüyor.
Umutlu illerin başlıcaları arasında bulunan Bursa, altyapı hizmetleri açısından da, çöp ve çevresel atık toplamada % 76.4, kanalizasyonda % 73.4, suda % 63.6 ve toplu taşımada % 52.4 oranında memnuniyet taşıyor.
Yanı sıra…
Yeşil alan miktarında % 62.6 ve engellilere yönelik düzenlemelerde % 59.4 ile hasta ve hasta yoksullara yardımda % 62.5 oranında memuniyet var.
İllerde “Mutlu musun?” diye sorulduğunda, Bursa’da % 61.1 oranında “Mutluyum!” diyenle karşılaşıldı.

“AYIN MEDYATİKLERİ”

Medya Takip Merkezi, Bursa’da geçen ayın en çok konuşulanlarını derlerken, yerel seçim süreci, sıralamada etken oldu.
Haber ve yorumlarla en çok gündeme gelenlerin ilk 3 sırası, 2 bin 336 yayınla Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bin 256 yayınla Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve 634 yayınla Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’den oluşuyor.
Sıralamanın ilk 10’unda, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, CHP’nin Büyükşehir adayı Necati Şahin,  Vali Münir Karaloğlu, MHP’nin Büyükşehir adayı Kadir Koçdemir, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da yer alıyor.

HALKLA BULUŞMA!

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, halkın dertlerini, düşünce ve önerilerini dinlemek üzere buluşmalara başladı.
Özellikle iş edinebilme umutları karşısında, sonuca götürecek bir uygulamayla  hem İşkur hem de sanayici ve işadamlarıyla görüşmeler yapılacağını söyledi.

5 YILDIZLIDA, 23 NİSAN!

23 Nisan denilince…
Çocuklar!
Crowne Plaza Bursa, kendi sektöründe 23 Nisan’a yönelik ilginç bir uygulama yürütecek.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda konaklayacak ailelerde, çocukları için ücret alınmayacak.
Yanı sıra…
Nymphaea Termal Spa’ya giriş ücretsiz.