Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa, TBMM’de yazışma muhalefeti istemiyor!
25 Haziran 2015 Perşembe, 07:47
TBMM’deki temsiliyle…
Muhalefetin önemini vurgulayalım.
İktidar olunmasa  bile…
Denetimi yürütmek, muhalefete düşüyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin milletvekilliği yürütülürken, sandıktan çıkılan ve görev verilen kentin sorumluluğu da taşınmış oluyor.
Muhalefetin alışkanlığı…
Hükümetle yazışmak!
Yanıtlanması istemiyle…
Başbakan ve bakanlara , yazılı sorular soruluyor.
Şayet…
Konuların açılması, başbakan ve ilglili bakanların katılımları durumunda, TBMM Genel Kurulu’nda sözlü sorular ortaya atılıyor.
Bursa gibi kentin…
Hükümetle yazışmalarda bulunmanın da ötesinde, TBMM Genel Kurulu’nda daima konuşmayı ve ses getirmeyi öncelik edinen muhalefete ihtiyaç bulunuyor.
Önceki yasama dönemiyle…
Muhalefette, kıpırtı vardı.
Yereldeki gündemin nabzını tutan bir reflekse soru önergeleri oluşturuluyordu.  Sorular ve yanıtları, farklı tartışmaları da beraberinde getiriyordu.
Kürsü, fazla kullanılmıyordu.
Aslında…
Bazı konu, proje, soru ve düşünceler, sadece Bursa’nın değil, tüm Türkiye’nin meselesi anlamına gelen durumlar taşıyordu.
Doğu kentlerinin milletvekilleri, yöresel durum ve beklentileri dinamik bir şekilde ortaya koymak isterken, Bursa’nın muhalif milletvekilleri, daha farklı, sesli ve etkin olabilirdi.
Siyasi partilerin genel merkezleri ve TBMM’deki grup yönetimlerinin tutumları, vekillik refleksi ve sesi için birincil etken, ancak Bursa’yı önemseyiş zafiyeti yaşandı.
Etkin muhalefet, iktidara itici güçtür.

Doğayla beraber yaşamak

Basın İlan Kurumu’nun eski il müdürlerinden Fikret Sönmez’le sohbet ederken, ikamet ettiği Özlüce’den bir fotoğraf karesi paylaştı.

Konutların arasından geçen Ayvaini Deresi’nin bitkilerden oluşan havzasını anlatırken, suda ördeklerin dolaştığını da anlatıyordu.
Söylediği; “Ayvaini Deresi’nin doğallığı, keşke mümkün olabildiğince gözetilse…”

Bursa’ya yeni meydan ihtiyacı

Dünkü makalemizle…
Atatürk Stadyumu ve çevresine uygulanmak istenen kent meydanı projesini gündeme taşırken, “yeni” meydana, itiraz kuşatması olduğunu vurgulamıştık.
Davalar var!
Şu, bir gerçek…
Bursa’ya, meydan şart!
2000’li yılların başları…
Eski Santral Garaj bölgesi için kent meydanı gündeme getirildiğinde, Hayvanat Bahçesi’ndeki bazı alanların bile, o yıllara kadarki meydanlardan büyük olduğu konuşuluyordu.
Yeni kent meydanı hedefiyle…
Hem Atatürk Stadyumu’nun hem bitişiğindeki sportif tesislerin tasfiye edilebilmesi, pratik ve mantıklı gözüküyor.
Tam meydan ihtiyaç!

CHP’li İrgil’den flaş hamle

İlk günle…
Bursa’nın CHP’li milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, muhalefet refleksli yüksek ve medyatik milletvekillerinden avukat Mahmut Tanal’la flaş bir hamle yaptı.
Gezi olayları gündeme getirilerek…
Topluma tutumu ve isnat edilen suç iddiaları gerekçesiyle dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkında soruşturma açılması gündeme getirildi.
Başvuruyla…
TBMM soruşturması istendi!
Dünün flaş gelişmesi oldu.