Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’da, 4 yılın çifte hayal kırıklığı!
07 Nisan 2015 Salı, 07:46
Bursa’da günün merakı… AK Parti’nin adayları!  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve  Başbakan’a yakınlığı iddia edilen C. Kani Torun’un isimleri, sıklıkla dolaşıyor.
Bursa’nın, kenti bilen, kente gelip giden, icracı, çözümcü ağabeylere ihtiyacı olduğu, geçen 4 yılda da konuşuldu.
Siyaset kurumu, TBMM ve kabinede görevlere sahip olanların, yoğun sorumluluk ve gündeminde, kent bağı ve temsilini iyi yürütmeleri gerekiyor.
Haricen atanan yüksek rakımlı milletvekillerinin kente sorumluluğu ve beklentiler, haliyle daha fazla oluyor. 
AK Parti ve hükümetin 2 numaralı ismi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa için de ayrıca ağır ağabey konumunda oldu.
Bursa’ya hizmeti düşündü ve çabaları da oldu, ancak gerekli ve büyük projelerin kurdelesi, çoktan yeni döneme kaldı.
Projelere itiraz çevreleri ve neden oldukları frenleyici yargı kararları, “Hizmete engel” veya “hizmeti engelleme” yorumlanır, ancak…
Kamusal yatırım kararları ve projeleri için doğru karar ve planlama, kentle paylaşım ve kente söz hakkı gibi sorunsal durumlar, kentsel sahiplenme direncini de zayıflattı.
Mart 2006’yla gündeme gelen ve Bursa Entegre Sağlık Kampüsü’nün yapımı başlatılamazken, özel sağlık sektörü gelişmeye başladı.
Yüksek Hızlı Tren projesi, dava edilmeyen projeydi.
Bursa’nın iki tarafında, bütünleyici hatlar olmasa da, kent geçişine Aralık 2012’de yapılan temel atma töreninde “Çalışmaların tamamlanması 2015 yılı sonu görünüyor” denilmişti. 
Yıl 2015, şimdi 2018 işaret ediliyor.
Projenin adı hızlı, kendisi yavaş kaldı!
AK Parti Genel Merkezi, özellikle Bursa listesiyle kente karşı mutlaka telafi edilmesi de gereken bir sorumluluk taşıyor.

OLACAĞI BUYDU!

CHP, Bursa’da önseçime giderken…
Demokrasi vurgulandı.
Örgüt sevinci, ifade ediliyordu.
Liste oluşunca…
Olmayacağı konuşulan, gerçek oldu.
Önseçime kadar…
Attığı adımı, bulunduğu ortamı ve açıklamalarını, fotoğraflarıyla beraber sosyal medyadan paylaşanlar oluyordu.
Şimdi…
Listeye giremeyip, paylaşımı durduran aday adaylarını ve listeye girip sosyal medyada takipçisi az adayları görebiliyoruz. 
Bazı aday adayları ve adayların iyi sosyal medya kullanıcısı olduklarını ve takip edenlerinin oldukça fazla olduğunu da ifade edelim.

MHP’DE, BÜYÜKATAMAN 1. SIRADA!

MHP’nin Bursa’daki yeni dönem aday listesinde, milletvekili Necati Özensoy’un yer almayacağına ilişkin bir duyumu aktarmıştık.
Yeni büyük kurultayla MHP’nin genel sekreterlik görevine yine devam eden milletvekili İsmet Büyükataman’ın ise, 1. sıradan aday yapılacağı bilgisi bulunuyor.