Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’da AK Parti’nin, “3 Nisan” sınavı!
29 Mart 2013 Cuma, 08:15

…Ve!
Tarihi Mahfel’in satışına, sayılı günler kaldı.
Yine, anımsatalım.
Vali Şahabbettin Harput’a sorunca, “il özel idareleri ve il genel meclisleri kapatılı-yor. Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek yerin, bu süreçte elden çıkarılmaması gerektiğini düşünüyorum.” demişti.
Siyasi irade konumundaki AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ise, “Mahfel’in,  ticari emtia gibi satılmak istenmesini, siyasi irade olarak doğru bulmuyoruz. İlgili kurumca satışın yapılacağına ilişkin açıklamalar yapılsa bile, Mahfel’in elde tutulmasından yanayız” diyordu.
İl Özel İdaresi’nin 3 Nisan olarak duyurduğu ihaleyle satış, AK Parti’nin önemsediği ve övündüğü politikalar için de sınav olacak.
Satışı yapacak olan yerel yönetim kurumunun gelecek yıl kapatılacak olması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne geçecekken…
Mahfel’in satış süreci de hızlandırıldı. Bazı yerlerden emir alınmış gibi, satışa günler sayılıyor.
Bursa’nın eski yapıları, özel mülkiyetten alınıp veya işbirliğiyle restore ediliyor ve kente mal ediliyor. Çifte iktidarın kentinde, Mahfel ise, para için elden çıkarılmak isteniyor.
Yukarıdaki satırlara, daha önce yer vermiştik. Geri adım, yok, ancak Bursa için ortak fayda kuruluşu Ticaret Borsası’nın ihaleye girmesi, sevindirici gelişme ve umut oluyor.
Valilik, tarihi bir medresenin restore uygulamasıyla vakıf müzesi yapılmak istendiğini açıklıyor, Mahfel’in başına neler geliyor?
İl Özel İdaresi, Çarşamba’da özel sağlık kurumuna kiralık devasa bina veya kapatılacak olması nedeniyle kendi binasını satmıyor.
Yanı başında, kamuoyuna açıklamaların yapıldığı ve eylemlere ilk adımların atıldığı Mahfel, şimdi yalnızlığın hüznüyle…
Büyükşehir Belediyesi, gelecek yıl bedelsiz geçecek olan Mahfel için 7.8 milyon TL bedeli ödemeli mi?  Ödememeli, ödettirilmemelidir ve yalnız da bırakılmamalıdır.
AK Parti, tarihsel bir hata olabilecek şekilde, Mahfel’i satacak mı ya da kentsel vicdan duygusuyla son dakikada geri adım atar mı?
Atatürk’ün yatı Savarona, gibi, Mahfel de, sıradan bir mal durumuna zaten düşürüldü.
Merinos gibi, kente mal edilebilecekken… Mahfel’e, Bursa’da unutulmayacak ve affedilmeyecek bir kader biçiliyor.
Yerel seçimlerin yıldönümünde, kentin Mahfel gibi simgesi, para ihtiyacı gerekçesiyle satılmak üzere…
Üstelik…
IMF kurumuna borç vermekten söz eden AK Parti’nin, çifte iktidar konumu taşıdığı Bursa oluyor.