Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’da kentli-polis sağduyusu!
04 Haziran 2013 Salı, 08:38

Taksim olayları, İstanbul’u Ortadoğu’ya çevirirken, kentlere yansımaları da olaylı oldu.
Bursa’da da, kitlesel hareket var!
Kentin en merkezi ve ayrıca özellikle Nilüfer’de, çocuklardan  gençler ve yaşlılara, toplu eylemler ve tepkiler…
Yaşadığımız Bursa ile popüler sosyal medya uygulaması Twitter’daki Bursa, farklı.
Bursa’da, Ortadoğu ve İstanbul’daki gibi, günlerdir devam eden ortam ve fotoğraflar yoktu.
Twitter’daki bazı paylaşımlara göre…
Bursa da, karıştı!
Ana yollar, saatlerce kapalı tutuldu.  Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki topluluklara, polisin sert müdahalesi gerçekleşti. Biber gazı sıkıldı. Çevre polis merkezlerinden, takviye istendi. Başlıca semtlerde, tüm kenti saran direniş buluşmaları vardı.
Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet caddelerinde, yoğun polis önlemi ve ablukasından söz ediliyordu. TOMA adı verilen zırhlı araçlar sevk edilmiş ve ayrıca tazyikli su sıkılıyordu.
Böyle Bursa yoktu!
Bir gece, Cumhuriyet Meydanı’ndaki kalabalıklaşmayla beraber, Valilik’e taşlı, şişeli saldırı vardı, arkası gelmedi.
Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’nın daima ifade ettiği gibi; Bursa, demokrasi kentiydi ve birkaç gündür meydanlara da yazıldı.
On binler, binler buluştu. Sloganlar atıldı. Hükümete tepki ve istifa çağrıları yapıldı. Bayanlar, tencere, tava, çatal ve kaşıklarla protesto orkestrası oluşturdu. Yön levhalarına, sprey boyalarla Taksim de yazıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve eşi, demokrasiyle sabahladı.
…Ve!
Devletin vatandaşı ile polisi,  birbirine girmedi.
Demokrasi gayesiyle ortaya çıkan on binlerce kentli, hem yürürlerken hem de meydanlarda seslerini duyurdular. Polisten müdahale ve haliyle şiddet de yoktu.
Twitter’daki Bursa değil, sağduyulu kentli ve sağduyulu polisiyle örnek fotoğraflar tarihe geçti.
Twitter’ı, provokasyon aracı ve oyuncağa çevirenler olsa bile, sağduyulu kentli, insanını, kentini ve düzenini gözetti.
Polise, övgüler paylaşıldı.
Taksim olayları nedeniyle Türkiye’de polisin yönetimsel politikası ve davranışlarına tepkiler olurken, Bursa’da ise, aynı devletin polisine övgüler vardı.
Bursa İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya’yla konuştuk.
Kentteki eylemlerin olaysız geçmesi nedeniyle Twitter’da Bursa Polisi’ne yazılan övgüleri vurguladık.
Kahya, “Demokrasi ve hukuk kaydıyla bireysel veya topluluklar halinde düşünceler açıklanabilir. Yeter ki, insanlara, mala zarar vermek, şiddet olmasın…” diyor.
Bursa polisi olarak, toplumsal hareket ve olaylara karşı, deneyime sahip olduklarını ifade ediyor. Kendilerine iletilen olumlu mesajların altını çiziyor.
Kentlisi ve polisiyle sağduyulu düşünce ve davranışların sergilendiğini belirten Kahya, “Şiddet yaşatılmasına karşıyız. Polis olarak, bizler de insanımıza zarar vermek istemeyiz. Bursa’da, halkımız ve bizler sağduyulu olduk. Halkımız, art niyetli düşünce ve davranışlara, kendi arasında izin vermemiştir.” şeklinde konuşuyor.
Kahya, sosyal medyada halkı yanıltmak, farklı mecraları yaratmak ve çekmek isteyen odaklara karşı, Bursa halkını da uyarıyordu.