Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’da metrobüs üretilecek!
20 Ocak 2016 Çarşamba, 08:06
Otomotiv üssü Bursa’nın, yanı sıra raylarda da toplu ulaşım araçları bulunurken, metrobüs üretimi de yapılmak isteniyor.
İran’ın Akia ve İsveç’in Hess işbirliğiyle kurulu Akia Hess, otobüs ve karoseri üretilen Bursa’nın Kestel ilçesinde, yeni yatırıma başlayacak.
Bşalıca kentlere otobüs satışları dikkati çekerken, yeni fabrikanın sayesinde de, metrobüs piyasasına girilmiş olacak.
Yatırım için 1.5 milyon TL tutarında bütçenin öngörüldüğü yeni üretim tesisiyle 240 kişiye iş imkanı da sağlanacak.
Halen yılda 72 otobüs ve 40 otobüs karoseri mümkün olabilirken, atılımla yılda 500 otobüs, 50 minibüs, 36 metrobüs ve 200 karoser üretimi kapasitesine ulaşılacak.
Raylı sisteme alternatif olarak, İstanbul ve Ankara’da tercih edilen metrobüsler, bu kentlerin büyükşehir belediyeleri tarafından talep görüyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, özellikle Gemlik ve Mudanya için metrobüs düşüncesi vardı, ancak somut çalışma ve süreç oluşturulmadı.
Akia firmasının Bursa’ya ilk yatırımı, Avrupa Birliği’nin İran’a ambargosu nedeniyle ‘ihracatın önünü açma’ düşüncesi olarak yorumlanmıştı. 
Yeni yatırım için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi’ (ÇED) raporuyla önemli eşik başvurusu yapıldı.
Başvuruya, ilgili yönetmeliğin esasları çerçevesindeki durum nedeniyle “ÇED gerekli değildir.” görüşü verildi ve vize de çıkmış oldu.

Gölyazı’ya gezi teknesi alınıyor

Uluabat Gölü’nü turizme açmak ve sosyal hayata kazandırmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, İznik Gölü’ndeki gibi, ‘göl turu’ hizmetleri başlatacak.
Bursa Ulaşım A.Ş. tarafından yürütülmesi beklenen uygulama için turistik Gölyazı’ya iskele yapılacak ve gezi teknesi alınacak.
Gemlik Körfezi ve İznik Gölü’nde ilgiyle karşılanan turların benzeri, Uluaabat Gölü’nde de mümkün olacak.

Mudanya’da en tepeye ‘çifte atama’

Mudanya Belediyesi’nin boştaki 2 başkan yardımcılığı için meclis üyeleri arasından atama yapıldı.
Büyükşehir’in de meclis üyelerinden genç ve başarılı Akın Poroy ile ayrıca Erkan Altıntaş, göreve başladı.
Poroy, sosyal ve kültürel işler, zabıta hizmetleri ve muhtarlıklarla iletişimden sorumlu. 

Bakan Çelik’ten havadan denetim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gökyüzünden denetimde bulundu. Yağış ve hortum mağduru Antalya’nın tarım arazileri ve sera alanları, helikopterden gözlemlendi.