Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’daki bu duruma şaşırmadık!
01 Ocak 2016 Cuma, 01:13
Bursa olarak…
Büyük, iddialı konuşuyoruz.
Konusuna, sorununa, çözümüne ve beklentilere göre, böyle bir hakkımız ve inancımız olduğunu düşünüyoruz.
Yeni yılla…
Hedeflere, koşmak istiyoruz.
Valisinden belediye başkanlarına, vekillerinden siyasetçilerine, kamusal ve sivil toplum örgütlerine varıncaya kadar, uğraşı var.
İleri teknolojiye dayalı sanayi ve üretim, örnek yapısal deneyim ve canlılığa sahipken, turizmde ise, belediyelerle gercekleşen diriliş yaşanıyor. 
Ankara’ya, düşenler oluyor.
Sonuca en yakın olan ve en hızlı hareket edilebilecek turizmde, “Ankara’nın yıllardır bir şey yapmadığı” tartışması daha da yoğunlaştı.
Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ni, adına yakışır yürütemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, icraat bir yana, kendisi mekan sorunu yaşıyor. 
Tarihi kent Bursa’da, mimari kültürel mirasın ortaya çıkarılması ve gözetilmesi için temel önem taşıyan ‘Röleve ve Anıtlar’ birimi, 5 yıldır ‘geçici’ mekanda faaliyet gösteriyor.
Tophane’de zaten kendisine yetemeyen ana il müdürlüğünün giriş katındaki faaliyetler, sağlıklı idare ve teknik ortamdan yoksun bulunuyor.
Tarihi semt Muradiye’de uygun bir tarihi yapı, önceden belirlenmişti, ancak Ankara’yla yıllardır yapılan yazışmalara rağmen, elde edilmesi için somut adım da atılmadı.
Şaşırmıyoruz!
Bir Bursa sevdalısı Vali Münir Karaloğlu’nun, resmi işleyişi başlatmak ve ödenek için gereken adımı da atacağına inanıyoruz.

Büyükşehir, tarihe geçti

2015’i geride bırakırken…
Büyükşehir Belediyesi, gerçekleşmesini ve kente kazandırılmasına sağladığı çifte projeyle tarihe geçmiş oldu.
Yüzyıl sonra…
Yeni belediye binası!
Yarım yüzyıl sonra…
Yeni stadyum!
Haliyle…
Süreçleri, zordu.
Siyasi irade dönemiyle AK Parti ve tüm kenti yöneten belediye olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yerel tarihe geçtiler.

Kar yağdı, Twitter sallandı

Kar yağınca…
Öğrenciler, tatil bekliyor.
Bursa’da her yaştan öğrenci, dünün sabaha kadar ‘sevindirici’ resmi bir açıklama beklentisine devam ediyordu.
Popüler sosyal medya aracı Twitter üzerinden, Vali Münir Karaloğlu’na çağrılar yapılsa da, en büyük ilçelerde tatil yoktu.

Sosyal tesis denilince, BURFAŞ, artık ekol…

Büyükşehir Belediyesi, Genel Müdür Muhammet Gümüşsoy’la yönetilen BURFAŞ’la başarı öyküsü yazdı.
Eski anlayışın yerine, tüm toplumla kucaklaşan sosyal tesisler geldi.  Esnafa rakip olmamaya önemle nasıl daha iyi kazanabilecekleri için örnek ve denge oldu. 
Uluslararası ödülle, taçlandı!