Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’dan evreni gözleyecekler!
26 Temmuz 2015 Pazar, 08:50
Bazen… Vurguluyoruz. Bursa’da yürütülen bazı projeler, uygulamalar ve etkinlikler, ortaya atılan düşünce ve hatta müdahaleler, başlıca büyük kentlerde bile yaşanmıyor.
Sivil örgütlenmelerin yoğun, güçlü ve sesli olduğu, özellikle medyasının kentini taşıyabildiği ve açıkçası koşturmaya çalıştığı bir Bursa gerçeği de var. 
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bursa Teknoloji Merkezi’nin düzenlediği astronomi festivali ve gündeme taşınan programı, söylediklerimizi bir kez daha haklı çıkarıyor. 
Uludağ’da buluşma var!
7-8-9 Ağustos’la…
Uludağ’da AstroFest yapılacak!
Kayıt kapandı.
350 dolayında katılımcısıyla…
Çadır, uyku tulumu veya otel rezervasyonuyla konaklamanın yapılabileceği etkinlikte, atölye çalışmaları yapılacak ve gök biliminin ünlü isimleri bir araya gelecekler.
Bursa’dan, evren izlenecek.
Organizasyonun işleyişi ve tanıtımı, internet mecrasıyla “uludagastrofest.cok.org” adresiyle olurken, ilginç etkinlikler dikkati çekiyor.
Evrene yolculuğun yanı sıra…
İlginç çalışma, uygulama ve konferans başlıkları bulunuyor. Teleskop kullanıcılarının özel ilgisini gören buluşmada, uzayı fotoğraflamanın eğitimi de verilecek.
İleri teknoloji ve uzay sanayisini hedefleyen Bursa, aslında Bursa Teknoloji Merkezi’nin çok türlü önemli etkinlikleriyle halkın uzaya ulaşmasını sağlayan misyon da yürütmüş oluyor.

Batı Trakya’nın simge ismi

Yunanistan’da Türk azınlığının hak ve yaşam koşulları için çalışmalar ve mücadeleler yürüten Dr. Sadık Ahmet’in vefatının yıldönümündeyiz.
Soydaş kenti Bursa’da, Ahmet’in isminin ölümsüzleşmesi için bazı yerlere isminin verilebilmesi için kararlar çıkarılmıştı.
Yerel yönetimin Yıldırım’da Selçukbey’deki halı saha tesisleri, ismini taşıyor. Demiryolu Caddesi de ismini taşıyordu.
Hatırladığımız kadarıyla…
Demiryolu Caddesi’ndeki isimlendirme tabela, özensizlik ve ilgisizlik nedeniyle yerinden düşmüş ve ortadan kalkmıştı.
Yenisi takıldı mı?
Haliyle…
İsmi yaşıyor mu?

Botanik Park’a otopark ücreti kararı

Bugün, pazar günü…
Mesire alanları, yeniden dolacak.
Büyükşehir Belediyesi’nin Soğanlı Botanik Parkı, piknik yapmak isteyenlerin en çok rağbet gösterdiği bir yer oluyor.
Çifte sorun yaşanıyor.
İlki…
Mangal dumanı ve kokusu!
Diğeri…
Otopark keşmekeşi…
Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığındaki Bursa Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin yeni bir kararı, otopark düzenini amaçlıyor.
Botanik Parkı’nın otopark alanının, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otopark işletmeciliği olan BURBAK tarafından cüzi ücretle işletilmek isteniyor.
Henüz…
Uygulama, gündemde yok. 

Cüsseli kamyonlar, yolda

Bir süredir…
İzmir yolunda, kamyon trafiği yaşanıyor.
Özellikle…
Sarı kasalı oluyorlar.
Öyle sıradan kamyon değiller, büyük hacimli ve yüksek kapasiteli taşımaya sahip olmaları nedeniyle trafikteki durumları, özel durum taşıyor.
Dağ ilçelerine giden ana yoldaki çalışmalara ait olduğu iddia edilirken, trafikte tedirginlik düşüncesini gündeme getiriyorlar.
Hızlı sürüş ve ısrarla sol şeridi kullanma gibi durumlar karşısında. diğer taşıtlar arasında rahatsızlık yaratıyorlar.