Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’dan geçen Sarıgül, hatır sordu ve dert dinledi!
30 Temmuz 2015 Perşembe, 08:47
Türk siyasetinin yılmaz ve popüler ismi Mustafa Sarıgül, belediye başkanı veya milletvekili seçilemedi, ancak…
Halktan kopmadı ve halkın ilgisi de devam ediyor.
Yaptığı…
Halk arasında olmayı ve diyalog kurabilmeyi önemseyen ve gerçekleştiren bir siyaset anlayışı ve her an  göreve hazır olmak.
Dün…
Bursa’daydı.
Kentin merkezini teşkil eden Osmangazi, Yıldırım veya Nilüfer değil, Karacabey ilçesindeydi ve CHP İl Başkanlığı’nın da haberi yoktu.
İstanbul’daki bir programı sırasında, kendisiyle tanışan ve konuşan Bursa’dan bir üniversiteli gencin, ailesine ziyaret sözünü yerine getiriyordu.
Çiftçi aileye, konuk oldu.
Sohbet edildi.Sarıgül’le konuştuk.
Çiftçi ailenin gencine verdiği sözü tuttuğunu ve İstanbul’a dönmek üzere olduğunu söylerken, yerel halkla sohbeti de olmuştu.
Görüşme ve gözlemlerini paylaştı.
Dert dinlediğini anlatıyor.
Öncelikle…
“Çiftçilerimiz dertli! Özellikle domates ve mısırın, değerinin altında gittiğinden, maliyetini karşılayabilme durumundan söz ediliyor.”
Ardından…
Mustafakemalpaşa ve Karacabey’den oluşan bölgedeki bazı durum ve gelişmelerden rahatsızlığını vurguluyor.
Uyarı ve öneriyle…
“Köylümüzün mutsuz olduklarını gördük. Desteklenmeleri lazım. Domates ve salça üretimine önem verilmesi, üretimin genişlemesi ve pazarın güçlenmesi gerekiyor. Bunları söylerken, çiftçinin elindeki ürüne karşılığını verebilmenin önemi bulunuyor.”
İlçeyi, transit geçmemişti.
Esnaf ziyaretini de sosyal medyaya taşırken, “Bursa Karacabey esnaf ziyaretindeyiz. Esnaflarımızı dinlemeye,  onların yanlarında olmaya devam edeceğiz” diyordu.

Bursaspor’dan Bozbey’e, “Bursa’nın gülen yüzü”

Bursaspor’un idari ve sportif merkezi, Nilüfer’de ve ilçe belediyesi, lisanslı ürünlerinin satılacağı Bursaspor Store için yeni kararla yer tahsis etmişti.
Dünden bugüne destek nedeniyle…
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e teşekkür ziyareti, Bursaspor Yönetim Kurulu’ndan heyetle gerçekleştirildi.
Kendisine, “Bursa’nın gülen yüzüsünüz” denilen Bozbey, “Bursaspor, Bursa’nın çimentosu ve markası” yorumunda bulunuyordu.
Bozbey, ülkelerin kentleriyle yarıştığını ve kentlerin ön plana çıktığını belirterek,  “İspanya’dan çok, Barcelona, Real Madrid akla gelmeye başladı” örneğini veriyordu.
Bursaspor’a düşen…
Çalışmak, başarmak, mahçup etmemek!

Terör gündeminde, gözler STK’larda

Bursa, sivil toplum örgütlerinin ve özellikle hemşeri derneklerinin en çok, ancak en aktif oldukları belki de tek kent olma özelliğini taşıyor.
Gündem, terör saldırıları…
Siviller katledildi, şehitler veriliyor.
Böyle gündemle…
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, demokrasinin ve toplumsal huzurun hedef alındığını söylüyor.
Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, aylık oturumdaki konuşmasıyla “Terörün her türlüsüne lanet olsun” diyordu.
Birlik ve beraberliğin önemsendiği ve konuşulduğu yeni bir sıcak gündemde, kentin bütünleyici unsuru olan hemşeri derneklerine odaklanıyoruz.
Tek vücut olarak…
Siyasetten soyut, sağduyulu açıklamalar duymak istiyoruz.