Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’nın Tayyip’i!
21 Haziran 2014 Cumartesi, 08:36

“Bursa’nın Tayyip’i” deyince…Akıllara gelen… Kentin bir AK Parti’lisi veya bir başka kentlinin görünüş veya davranış olarak benzemesi düşünülebilir.
Söz konusu olan…
Sağcı değil, solcu.
Bir CHP’li.
Üstelik…
Belediye başkanı.
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı, bu hafta AS TV’de Yerel Bakış’a konuk etmiştik.
Bazen…
Belediyecilikte, çivi çakmadan ve para harcamadan, teşekkür ve memnuniyet alan icraat yapabilirsiniz.
Türkyılmaz gibi…
Bursa’nın gözbebeği, cazibesi artan, İstanbul’dan kolay ulaşılabilen ve hafta sonları göç alan ilçede, bazı adımlar attı.
30 Mart’ın ertesi…
Sahil ve liman ile yakın çevrelerindeki seyyar satıcılar ve zamanla sabitleşen seyyar satış yerleri kaldırıldı. Otopark işgalleriyle mücadele başladı ve yeni otopark oluşturuldu.
Bu bile, memnuniyete yetti.
Sahillerin yayalara ait olduğunu ve otopark işgallerinin olumsuz etkilediğini söyleyen Türkyılmaz, kendi deyimiyle mücadeleye devam edecek.
Müdahale edilen konu ve muhataplarından da, “Siz haklısınız.” denildiğini de ifade ederken, mağduriyet yaratmadan çözümleri de önemsiyor.
Henüz 3 ayını doldurmadı.
Hem yerli halk hem de ilçe dışından gelenler, fark edilir boyutta ve yerleşik düzen disiplininden çok memnun oldu.
Türkyılmaz, daha yapılması gerekenlerin bulunduğunu belirtirken, sahil ilçesi için olması gereken plaj düzeniyle de yaza damga vuracak.
Kararlılık ve mücadeleler yürütülen ilçesinde, kendisine lakaplar takıldığını öğrendik.
Türkyılmaz, “Bana, Mudanya’nın Tayyip’i de diyen var, 4. Murat’ı diyen de var. Tayyip yakıştırmasını, başarılı işlerimiz nedeniyle AK Parti’lilerin arasından duyuyorum.” diyor.
Mudanya’ya hizmet düşünceleri ve adımlarında da, her kesimden olumlu tepkiler aldığını belirtirken, haliyle mutlu oluyor.
Asıl doğrular için…
Güven ve güç kazanıyor.


Bursa’da tarih yazdılar!

68’li yıllar ve sonrası…
Onlar da, o yıllara damga vurdular.
Notalarla işlenen sözler, büyüleyici ritim ve efsaneleşen sesler olarak, Anadolu popunda Moğollar ve Kurtalan Ekspres grupları…
Böyle konuşunca…
Barış Manço ve Cem Karaca unutulmayacaklar.
Önceki akşam…
Efsane gruplar, Büyükşehir Belediyesi’nce, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın (BKSTV) organizasyonuyla yürütülen 53. Uluslararası Bursa Festivali’nde, beraber sahne aldılar.
İlk bölümde Kurtalan Ekspres, sonraki bölümde Moğollar ve finalde ortak sahneyle unutulmaz anlar yaşandı.
Moğollar’da Cahit Berkay gibi yılların özel sanatçısı, Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’nın solistliği…
Kurtalan Ekspres’te ilerleyen yaşına rağmen, gitardaki performansıyla sahneyi dar eden Ahmet Güvenç ve muazzam sese sahip solist Can Bora Genç...
Yağışlı havaya rağmen…
Açık Hava Tiyatrosu’nu dolduranlar, ömürlerinde unutamayacakları bir konsere ve anlara ortak oldular. Ünlü eserler seslendirildi.
Ortak sahne, hem grup üyeleri hem de izleyenler için oldukça duygulu anların da yaşanmasına neden oldu. Böylesine anlamlı bir buluşmada, gruplardan hayatlarını kaybeden tüm üyeler de, saygı ve sevgiyle anıldılar.


Cumalıkızık’ta “şenlik” günü!

Tarihi Cumalıkızık’ın tanıtımı, Bursa’nın tanıtımı demek…
Böyle olunca…
Etkinliklerin de önemi bulunuyor.
Geleneksel Cumalıkızık Ahududu Şenliği, bugün yapılıyor.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmek üzere olan Cumalıkızık için başka ve farklı etkinlikler de gündem oluşturmalıdır.
Ahududuya özel şenlik, saat 14:00’te başlayacak.
Kentin yönetimini bir araya getirecek olan simgesel etkinliğe, hem yerli halkın hem de yerli turistin katılabilmesini önemsiyoruz.
Gelecek yıl, farklı ve özel olmalı.
Şenliğin ilk gününde, ahududu yarışması, Karagöz ile Hacivat ve Yıldırım Belediyesi Erguvan Halk Oyunları gösterileri ile Grup Hayal konseri var.
Yarın….
Kaplıkaya Cazibe Merkezi’nde de, saat 20:00’de, önce Yıldırım Belediyesi Erguvan Halk Oyunları Ekibi, ardından konseriyle Grup Laçin sahne alacak.