Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursaspor’a destek, muhalefeti böldü!
16 Mayıs 2014 Cuma, 07:56

Bursaspor, gündemi genellikle imar ve planlama dosyalarından oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşuldu.
Spor kulübünün ve önemli yeni gelir kaynağına kavuşturulması gerekçesiyle yeni karar alındı.
Elbette ki…
Gündemdeki imar ve planlama dosyalarının bir de, Bursaspor’u konu ediyordu ve muhalefeti de görüş ayrılığına düşürdü.
Avrupa Konseyi Bulvarı’nın (Batı Yakın Çevre Yolu) kuzeyinde kalan ve Soğanlı Mahallesi’nde gözüken alan, Bursaspor’un gelir elde edebilmesi için akaryakıt istasyonu kapsamına alındı.
MHP sözcüsü İhsan Bilgili, imar planı değişikliği dosyasının, Bursaspor’u konu etmesi ve desteği amaçlaması nedeniyle görüş değişikliği bildirdi ve olumlu oy vurgulandı.
CHP sözcüsü Erdal Aktuğ ise, Bursaspor’u konu etmesine rağmen, teknik ve ilkesel gerekçelerle olumsuz düşünce bildirdi. Bursaspor’a karşı gelmek ve güçlenmesine engel olmak gibi düşünce taşımadıklarını da dile getirdi.
Başkan Recep Altepe ise, konusunun; Bursaspor’un, kentin meselesi olduğundan söz ederek, CHP’yi oylamada olumlu düşünmeye davet etti.
Bursaspor’un imdadına yetişecek ve yeni gelir imkanına kavuşturacak düzenleme, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.
AK Parti yerel iktidarının Bursaspor’la ilgili dünkü adımı ve çıkan karar, kentin değeri ve markası olarak bilinen bir amaç için gözüküyor.
Olumlu düşünmeyi gerektirebilir, ancak böyle uygulamaya ve desteğe gidilirken de, Bursaspor’un şeffaf ve rekabetçi süreç yürütmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Böylelikle…
Şu sorular oluşuyor.
Sözü ediyen akaryakıt istasyonu yeri, hangi yöntemle kullanılacaktır? Bir ihale olacak mıdır? Tam rekabet olacak mıdır? Medyaya açık bir karar süreci, şeffaflık açısından uygulanacak mıdır?
Yanı sıra…
Bursaspor’un elde ettiği gelir ve giderleri ile gelir araçlarının neler olduğu; sadece genel kurulunun, kongresinin değil, tüm Bursa’nın bilmesi gereken bilgi olma özelliği taşıyor.

“10 NUMARA” YETKİ!

Yeşil halk otobüslerinin kirletici egzoz dumanları gerekçesiyle tepkiler ve tartışmalar sürüyor.
Eleştirilen Büyükşehir Belediyesi, şikayet konusunda denetim ve cezai işlem yetkisine sahip bulunmuyor.
Denetimsel araç ve donanım desteği verilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da, şikayetin muhatabı gösteriliyor.
Başkan Recep Altepe’nin, merkezi yönetimin elindeki geniş çerçeveli “çevre” yetkisini üstlenmek istediklerini duyurmuştuk.
Dün…
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Altepe, geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yapılan görüşmede, yetki devri için önemsendiklerini açıkladı.
Halk otobüslerinin akaryakıt yerine yasaklı 10 numara kulladıkları için çevre kirliliğine neden olduklarını vurguladı.
Çözüm için…
Yerel yönetimi işaret etti.
Ardından…
Duyurdu:
“Artık yetki devri bekliyoruz”

BİTMEYEN SENFONİ!

Bursa’nın su fiyatları, Büyükşehir Belediye Meclisi ve oluşturduğu Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Kurulu’nun demirbaş maddesi…
BUSKİ Genel Kurulu’nun dünkü toplantısında, muhalafetin su fiyatlarına tepkisi vardı.
CHP ve MHP konuştu.
Özellikle…
MHP sözcüsü İhsan Bilgili’nin büyük kentlerden derlediği tarifeler, su fiyatına indirim düşüncesini gündeme getiriyor.
Muhalefet, alternatif tarife önerisi belirtebilirdi, ancak böyle bir girişim de olmadı.
Bu arada…
AK Parti yerel iktidarı, dünkü görüşmelerin gündemiyle belirli bir kesime suyun ucuza tüketilmesini sağlayacak kararı çıkarttı.
Yapı kullanma iznini henüz almamış konutlara, pahalı şantiye tarifesinin yerine, konutlardaki 2. kademe tarifesi uygulanacak. Bu karar, aylık faturaların da yarı yarıya düşecek olması anlamına geliyor.