Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’ya, 5 bin seyircili “kapanabilir” açıkhava tiyatrosu!
03 Haziran 2015 Çarşamba, 08:23
Her yıl… Uluslararası Bursa Festivali’yle beraber, “Açıkhava Tiyatrosu’nun üzeri, neden kapatılmıyor?” sorusu gündeme geliyor.
Türkiye ve dünyanın yıldız sanatçıları ve toplulukları konuk ediliyor, ancak yağışlı hava olasılığı veya durumunda iptal veya aldırış edilmeden izleyiş oluyor.
Açıkhava Tiyatrosu’nun kapasitesinin artırılabilmesi ve üzerinin gerektiğinde kapatılabilmesi, yerel yönetim ve düzenleyici vakfın gündemindeydi.
Bursa’ya, çağdaş bir mimariyle simgesel, anıt eser niteliğinde 5 bin seyircili, “üzeri gerektiğinde kapanabilir” yeni açıkhava tiyatrosu kazandırılacak.
Kompleks özelliğinde olacak yapıda, ana alanı dışında kültür ve sanat faaliyetlerine imkan verecek iç düzenlemeler bulunacak. Otopark çözümü de getirecek.
Reşat Oyal Kültürparkı’nın güneyinde, 2000’li yıllarda yeni bir kültür merkezi yapımından vazgeçilen lunaparkın yanındaki alana uygulanacak.
Yurtta ve dünyada imaj katan projeleriyle bilinen İstanbul’daki bir ofisin, mimari projeye ait çalışmaları yürüttüğünü öğrendik.
Mimari projeye ilişkin düşünce ve hazırlık süreci, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nca (BKSTV) yönetiliyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni bir projenin gerçekleştirilebilmesini özel bir önemle sahipleniyor.
Bursa’nın konumunu, kültür ve sanat hayat gündemini, beklentilerini ve ufkunu ortaya koyabilecek bir hedefle adım atıldı.
Sıcaksu Kentsel Dönüşümü’nün de dışında, çevresel yapılaşma düzenine dönüşümü de gündeme getirecek.
Yıllardır hizmet veren mevcut Açıkhava Tiyatrosu’nun yapısı da, tiyatro faaliyetleri amacıyla yeniden ele alınacak.

CHP’de ekonomi vaatleri, HDP’de Türk bayrakları

7 Haziran öncesiyle…
En rekabetçi, en  renkli ve en heyecanlı genel seçim dönemini yaşıyoruz.
Muhalefet, ekonomi vaatleriyle sürece damgasını vuruyor. Karşı çıkmasına rağmen, iktidar da, karşı vaatlerini üretiyor.
Bu kez…
İktidarın yanı sıra, muhalefet de, yazılı ve görsel medya, internet ve sosyal medya mecralarıyla dinamik propaganda uyguluyor.
CHP, özellikle ve sadece ekonomi vaatleri ortaya koyuyor. HDP de, farklı etkinik yapılara seslenen ve mitinglerinde Türk Bayrağı’na yer veren açılım gerçekleştirdi.
Genel durumla…
AK Parti, yine iktidar olacağına inanıyor, ancak muhalefetin cazip vaatlerine karşı, tedirgin ve önlemli siyaset yapıyor.
Ana muhalefet en vaatçi, MHP en keskin ve HDP en iddialı ve özgüvenli…SP ve BBP, güç birliğinde bulunurken, DSP de mütevazı…

Yeni güne  Bakan’la başladılar

Sağlık Bakanı  Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun rotasyonlu adaylığının ardından,  “Bursa kazan, Bakan Müezzinoğlu kepçe.” demiştik.
Bakan, her an her yerde…
Bursa halkı, düne Bakan’la başladı.
BursaRay’la yolculuk yapan Müezzinoğlu, kentlilerle sohbet etti. 
Dertleşti. Çözüm ve beklentilere ilişkin paylaşımlarda bulundu.

HDP’nin kampanyasında  Bursa

Kendi yoluna koyulan ve iddialı süreç yürüten HDP, baraja takılmamak ve aşmak için dikkat çekici bir kampanya uyguluyor.
Her kentte HDP’ye kullanılacak her 1 oyun kıymetli olduğu, barajı aşmayı sağlayabileceği ve belirli kentlerde milletvekili çıkarılabileceği vurgulanıyor.
Çağrı yapılan filmde, Bursa ve Ordu’ya yer verilen örneklemeyle “Haydi Ordu! Bursa için oy ver!” deniliyor.

Oy, nerede kullanılacak?

Yüksek Seçim Kurulu, seçmenlerin nerede ve hangi sandıkta oy kullanabileceğini öğrenebilmeleri için “https://secmen.ysk.gov.tr/” adresi üzerinden sorgulama yapılmasını sağlıyor.
Sistem uygulamasıyla 4.5 milyon seçmen tarafından genel bilgi ve 3.9 milyon seçmen tarafından sandık bilgisi soruldu.