Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’ya meydan, yıllardır tartışılıyor!
22 Eylül 2013 Pazar, 09:08

20 yıldır…
Bursa’nın gündeminde, kentsel meydan tartışması yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin son 4 döneminde, böyle oluyor ve devam ediyor.
Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yapılacak olması nedeniyle Erdem Saker’in döneminde, eskisinin alanına meydan projesi düşünülmüştü.
Kavramsal proje ortaya atılmış ve katılımcı yürütme sürecine taşınmıştı. Araya yerel seçimler girdi, uygulama gündemi yeni yönetime kaldı.
Erdoğan Binleser’in döneminde, sert kentsel meydan tartışmaları vardı. İktidar, kendi içerisinde, sıcak gelişmelere sahne oldu.
Hikmet Şahin dönemiyle bir proje uygulandı, ancak süreci sancılıydı. Mimari proje ve bölgesel tasarım, bilimsel yarışmayla elde edilmesine rağmen, tartışmalar yine bitmedi.
Bugün de, tartışmalar var!
Şimdi…
Atatürk Stadyumu’nun yerine, meydan yapılacak.
Kavramsal mimari proje ve bölgesel tasarım uygulamasıyla beraber, gelecek hafta, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, imar değişikliği ele alınacak.
Bazı çevreler, isim tartışması da oluşturdu.
Reşat Oyal Kültürparkı’nın isminin de, meydanın iliştirilmesi nedeniyle Atatürk Parkı olması ortaya atıldı.
Bursa Felsefe Kulübü, böyle bir öneride bulunuyor, ancak Bursa’nın eski belediye başkanlarından Reşat Oyal’ın adının, kente kazandırdığı Kültürpark’a verildiği de, göz ardı edilmemelidir.
Mutlaka ki…
Bir, isim aranıyor ise…
Orası, 100. Yıl Kavşağı’ydı!
Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümünde dikilen anıt vardı. Yeni asfaltlama ve trafiği rahatlatma düzenlemeleriyle kaldırılmıştı.
Bronzdan yapıldığı söylenen anıt, Büyükşehir Belediyesi’nin deposuna kaldırıldı, akıbeti de belirsiz…
Uzun yıllar…
Stadyum Kavşağı yerine, 100. Yıl Kavşağı olarak anılan kavşak, Stadyum Kavşağı olarak konuşulmaya devam ediyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına da yaklaşıyoruz. Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümünü simgeleyen anıt da, neden yeni meydana konulmasın… Yeni meydanın ismi de, neden 100. Yıl Meydanı olmasın ki…
Tartışmalara rağmen…
Eski Santral Garaj tesisinin yerine, önceki dönemde yapılmış Kent Meydanı var, ancak…
Daha büyük ve kütlesel soyutluğuyla sahip meydan yapılacak ise, eski stadyumun yeri, bugün ve yarınlar için tarihi fırsat oluyor.