Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’ya omuz vermek!
03 Mayıs 2014 Cumartesi, 08:33

Hep… Söylüyoruz. Bursa’nın çözüm ve hedefleri için kentsel devlet ve hükümet politikalarına ihtiyaç bulunuyor.
Yerel yönetim, tek başına kalmamalı! Hükümet konumunu 11 yıldır devam ettiren AK Parti, elbette ki hizmetler yapıyor, ancak performans ve sonuçta fazlası bekleniyor.
Hatta… Fazlası da değil, olması gereken.
Hafta içerisinde, İznik’i yazmıştık.
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın mahalle muhtarlarıyla toplantı düzenleyip, turizmi de vurgulaması, yerel açıdan önemlidir.
Yanı sıra… Ankara’nın gözü, kulağı ve sesi yoksa, İznik’e hizmette Osman Başkan kadar, artık Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de olacağını vurguladık.
Yazımız üzerine… CHP Milletvekili Aykan Erdemir’den iletiler aldık. İznik’i gündeme taşıdığından söz ediyordu.
TBMM Genel Kurulu’nda, “İznik Roma Antik Tiyatrosu'ndaki kazı çalışmaları, ödenek yetersizliği nedeniyle durduruldu.” dediğini söylüyor.
İznik’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alındığına işaret edilerek, “Değeri dünyaca tescillenmiş İznik'e gereken özen” isteniyor.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi de, iletilenler arasında yer alıyor.
Bugün…
İznik’in çok önemli konuğu var.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, saat 12:00’de Başkan Sargın’ı ziyaret ettikten sonra, Ayasofya Camii’nde öğle namazı kılınacak.
Bursa’nın Yeşil Türbe’si, Osmanlı’nın 3 kıtaya açılan kapısı oldu ise, İznik de, Bursa’nın dünyaya açılan kapısı olarak görülmelidir.
Konumu itibariyle… Kentsel sorunların çözümü, beklentilerin gerçekleşmesi ve hedeflere varılabilmesi için Arınç’tan beklenti büyüktür.
Bugün de, İznik için!

 

“Teknik” üniversite, ataktan söz ederken…

Bursa Teknik Üniversitesi, dün yazılı bir basın açıklamasıyla kurumsal bir dış çalışmayı duyurdu.
“Atak” tanımı yapıldı.
Denilen…
“Dünyanın farklı ülkelerinden 100’den fazla üniversite ve dil okulunu bir araya getiren Azerbaycan Yurtdışı Eğitim Fuarı’na Bursa Teknik Üniversitesi de katıldı.”
Yükseköğrenimlerini ülkeleri dışında sürdürmek isteyen Azeri öğrenciler için bir tanıtım ve paylaşım yürütülmüştü.
Ataktan söz ederlerken…
Bursa’da Bilim Şenliği’nin başladığı, Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin konuşulduğu şu günlerdeyiz.
Haliyle…
Büyük istek ve mücadelelerle kurulan teknik üniversiteden, bilimsel tezler, icat ve makaleler gibi, beklenen gelişmeleri de duymayı arzu ediyoruz.
Zira…
Kurumsal olarak…
Diyorlar ki:
“Bilim ve teknoloji üssü”

 

Bakan’dan Başkan’a övgü!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün geldiği Bursa’dan, kente ve yerel yönetime övgülerle ayrıldı.
Yenilenebilir enerjinin ana tema olarak belirlendiği 3. Bursa Bilim Şenliği, kendisinin de katılımıyla Merinos Park’ta başlarken…
Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuna övgülerde bulundu. Övgüler, Büyükşehir Belediyesi’nin Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde de devam etti. Yıldız, bilimin ve mucitliğin eğitsel merkezi; Bilim ve Teknoloji Merke-zi’nden de oldukça et-kilenirken, “Büyükşehir Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Onun şahsında bütün ekibini, çalışanlarını tebrik edi-yorum.” diyordu.
Bu noktaya varılırken… Uygulama ve yürütmeyi sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan da, başarılı bulunabilmenin haklı mutluluğu ve gururu içerisindeydi.