Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’yı 2.baraj kurtardı!
01 Aralık 2016 Perşembe, 01:26
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yağmurların mevsim normallerinin altında kaldığından söz ederken, Bursa’nın da 2.5 aylık suyunun kaldığını açıklamıştı.
Son durumla...
Doğancı Barajı’ndaki seviye % 12.49 olurken, gerisindeki Nilüfer Barajı’nın seviyesi, %46.08 gözüküyordu.
Bursa’nın geleceği için sonradan yapılan Nilüfer Barajı, yine imdada yetişmiş ve çoktan beridir yaşanacak sıkıntıyı önlemiş oluyordu.
Yağış ihtiyacı, 2.barajdan yoksun dönemde yaşansaydı, bir nevi yeraltı barajı olarak tanımlanan ovadaki kuyular da, çoktan devreye alınmıştı.
Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi, kuyuları 50 artışla 120’ye yükseltse de, yeraltı yapısının dengesi açısından da belirli süre kullanılabiliyor.
Mevsim normallerindeki yağışların da gerçekleşmesi gerekiyor ve hafta başı başlayan yağışlar da,  önem taşıyordu.
Birkaç günlük yağışla Doğancı Barajı’nın seviyesinde, % 0,64 artışın meydana geldiğini de dikkate alırsak, hiç yağmamasından iyidir.
Yanı sıra...
Kar yağışları da, gereklilik oluşturuyor.
Uludağ ve çevresine yağacak ve yerleşik katman oluşturabilecek karlar, yaza doğru erimesiyle baraj havzası için su stokuna dönüşecek.
Nisan yağmurları da, beklenecektir.
Çifte baraj, Bursa’ya hayat veriyor!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, Çınarcık Barajı’ndan içmesuyu su vermesi, ana iletim hattını ve yeni arıtma tesisini yapması da, Büyükşehir Belediyesi’nce bekleniyor.

Bakan Eroğlu bugün AS TV’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün AS TV’de canlı yayınla sat 20:30’da ‘Yerel Bakış’ buluşmamıza konuk oluyor.
Kurumsal politika ve icraatı kapsamında, özellikle Bursa açısından durum değerlendirmesini ele alacağız.
Çok konuşulan soruları ve beklentileri, gündeme taşıyacağız.

Altepe’den ısrarlı ‘yetki devri’ isteği

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ’ı yönetim, trafik ve çevre yetkilerini ısrarla istemeye devam ediyor.
Çevreyi kirletici unsur ve nedenlere doğrudan müdahale ve yaptırım için dün, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 4 kez yetki istedik, 5. kez yazıyla yeniden talep edeceğiz.” diyordu.

Çevre ve Şehircilik’te Gül, Ankara’ya alındı

Bursa’da, ‘Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ görevini, başka ilden atamayla 5 yıldır müdür vekili olarak yürüten inşaat yüksek mühendisi Eyüp Gül, merkeze alındı.
Bakanlık’ta, aslen bulunduğu ‘Müşavir’ görevine döndürüldü. Bursa’daki müdürlüğü, vekaleten araştırmacı-makine mühendisi Halit Turgut yönetecek.