Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyükşehir’de ‘metropol’ icraatın 2 yılı
09 Nisan 2016 Cumartesi, 07:59
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi dün dinlediğimizde, il sınırına dönüşümün yararları ve kazanımları dikkati çekiyordu.
Görevindeki 2. dönemin 2.yıldönümüyle düzenlediği basın toplantısında, “Bütünşehir 2 yaşında” diyor ve 17 ilçeyi kapsayan hizmetleri anlatıyordu.
Bursa’yı yukarıya, güçlü yerlere taşıyacak tüm potansiyelin değerlendirildiği, tüm ilçelere dağılan hizmet programıyla görülüyordu.
Tarihi kente açılan kapı, restorasyon ve çevre düzenlemelerinin yapıldığı Muradiye Külliyesi’yle oluyor ve “Bursa’nın Topkapı’sı” deniliyordu.
Doğa ve yayla turizmi için yapılmak istenenler ve atılan adımlar da, Karadeniz’i geride bırakacak gibi duruyor.
Göle sahip Orhangazi’ye bile,‘Sahil Projesi’ planlanırken, Karacabey’deki Karakoca Tarihi Kilisesi de kültürel projeler arasında yer alıyor.
Gemlik’e ‘Termal Konaklama Tesisi’ için de süreç yürütülürken, dağ ilçelerinden oluşan Uludağ’ın ardı için de, “Büyükşehir’le atağa kalkıyor” ifadesi kullanılıyor.
Mudanya’daki tarihi Tahir Ağa Hamamı’nın da restore edilerek, yeni bir kültür tesisi kazanıldığına dikkat çekiliyor.
Bursa’nın ana nüvesini oluşturan Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’e yapılanlar, yapılacaklarla da beraber sıralanıyordu.
Yol ve asfaltlamaya yarım milyarlık, içmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu ve arıtma tesisleri başta olmak üzere, bu tür altyapı hizmetlerine de milyarlık hizmet anlatılıyordu.
Hedef…
Lafta değil, özde marka Bursa!

Yıldırım’a ‘hastane’ metrosu

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım’ın üst kesimine düşünülen yeni raylı sistem hattının, yeraltından geçeceğini açıkladı.
Gökdere’den Kasım Önadım Bulvarı’na bağlanacak ayrı yeni hat,  Davutkadı Meydanı’ndan sonra,  Erturğulgazi’yle devam edecek.
Siteler’e varılmasının ardından da, Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi de, son istasyon olacak.

Nilüfer’in yoluna Büyükşehir’den 90 milyon TL

Büyükşehir Belediyesi olarak…
CHP’nin yönetimindeki Nilüfer’de, son 2 yılda  71 kilometre asfaltlama ve 8.5 kilometre sathi kaplama yapıldığı belirtiliyor.
Asfaltlama, 142 ton olurken, son 2 yılda 34.5 milyon TL olan toplam harcama, bu yıl için 54.4 milyon TL gösteriliyor.

İznik de UNESCO sürecinde

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik’e verilen önemi dün vurgularken, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne adaylık süreci işliyor.
Hıristiyanlık için kutsal sayılan İznik’in, farklı çağ ve medeniyetlere ev sahipliği ve buluntuları da, süreci güçlendiriyor.