Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyükşehir’den, halk otobüslerine ‘operasyon’
03 Şubat 2016 Çarşamba, 08:14
Birkaç yıldır…
Bursa’da özel halk otobüsleri, eskimeleri nedeniyle görüntü kirliliği ve akaryakıt yerine yağ kullanmaları nedeniyle hava kirliliği eleştirileri alıyor.
Bursa Özel Halk Otobüsçüleri Odası, model yenilemesi için dönüşüm süreci yürütüldüğünü epey süredir söylese de, otobüslerin geneli yollarda ve sorun gündemden düşmüyordu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eski model otobüslere 1 Şubat’a kadar süre tanıdıklarını açıkladığında, müdahale için geriye sayım başlamıştı.
Model yenilemeyi yapamayan işletmecilere, eş zamanla geçen ayın sonuna kadarki süre için devir hakkı tanınmıştı.
1 Şubat’a varılınca…
Modellerini yenilemediği için hatlardan otobüslerini çıkaranlar ve devirle sisteme yeni katılanların durumu ele alındı.
Ardından…
Dün, harekete geçildi.
Kent geneliyle…
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’nca, 5 ekiple hatlarda eski model otobüslerin olup olmadığının tespiti için operasyon başlatıldı.
Hat güzergahlarında, denetimler yapıldı.
İlk günle…
Görüntü ve hava kirliliğine neden görülen, ancak seferlere çıkarılmaya devam edilen eski modellerdeki 150 otobüs hakkında, tespit tutanağı düzenlendi.
Denetimler, bugün devam edecek.
Tespit tutanakları, cezai işlem için Büyükşehir Belediye Encümeni’nin gündemiyle değerlendirilecek ve ‘trafikten men’ söz konusu olacak.
Kentliler, uygulamadan memnun!

Şahin’den ‘barışık’ oda yönetimi


Mimarlar Odası Bursa Şubesi’ne başkan adaylığını açıklayan Ömer Faruk Şahin, yürütecekleri temel bir yönetim ilkesini önemsiyor.
Devlet projeleri ele alınırken, kamusal yönetimle diyalog ve aktif işbirliği öngörülüyor. Ve ‘sağduyulu ve barışık yönetim’ öngörülüyor.
Eski başkanların desteği konuşulurken, camiaya da, genç, ancak deneyimli ve üretken ‘ekip’ mesajı veriliyor.

TBMM’de Erdoğan tartışması


Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın ‘Devlet Başkanı’ yapılabilmesi, TBMM’de AK Parti sıralarında açıkça vurgulanıyor.
Bursa’dan Hakan Çavuşoğlu, muhalefetin Erdoğan’la uğraştığını gündeme taşırken, başka milletvekili de “Başkan yapacağız.” diyor. Noktayı koyan Çavuşoğlu: “Olacak, Allah’ın izniyle.”

 Bozbey’den Büyükşehir’e ‘dönüşüm’ tepkisi


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, dönüşümü teşvik gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi’nin, mevcut inşaat hakkına artış vermesini eleştirmeye devam ediyor.
Büyükşehir’den, “Biz veririz, ne olacaksa olsun. İsterse nüfus üçe katlasın, yarın öbür gün ister okul ihtiyacı olsun ya da olmasın bizi ilgilendirmiyor” denildiğini söylüyor.