Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyükşehir’den sosyal devrim!
17 Eylül 2013 Salı, 08:21

Belediyeler, iş edinebilmek ve yardım alabilmek isteyenler için başlıca uğrak ve umut yeridir.
Bursa’da da, öyle!
Büyükşehir Belediyesi, iş edindirme ve yardım beklentileri için ilk ve en önemli durak oluyor.
Günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan para yüklü manyetik kartlar, artık Büyükşehir Belediyesi’nce sosyal hizmette de kullanılıyor.
Gülümseten Kart!
Anlaşmalı alışveriş merkezinin zincirinden, Gülümseten Kart’lardaki yüklü tutarla gıda ürünleri alınabiliyor. Başvuru, değerlendirme ve işleyiş, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce yürütülüyor.
Talep sahiplerinin adreslerinde sosyal inceleme yapılıyor. Yardım tutarı, otomatik değerlendirmeye göre, puanla gruplanıyor.
Nihai sonuca göre, 10- 19 puan için 50 TL, 20- 29 puan için 75 TL, 30- 39 puan için 100 TL, 40 ve üzeri puan için 150 TL uygulanıyor.
Temmuz itibariyle…
Gülümseten Kart, 4 bin 554 kişiye dağıtıldı.
Dağılıma göre…
Muhtaçlardan 888’ine 50’er TL, bin 643’üne 75’er TL, bin 354’üne 100’er ve 669’una 150’şer TL gıda alışverişi sağlanıyor.
Bu yılın sonuna kadar…
Yeni uygulamayla muhtaçlara 2 milyon 220 bin TL dolayında sosyal destek sağlanmış olacak.
Metropol ölçekte yürütülmesi ve toplam genel maliyetiyle Bursa için bir sosyal hizmet devrimdir…

Yıldırım’da ulvi hizmet!

Yıldırım Belediyesi, muhtaç kişi ve ailelere yönelik farklı hizmetleriyle örnek oluyor. Desteğe katılım ilgisi de, büyük oluyor.
Kurulan ve hayırsever desteğiyle güçlenen Sevgi Market’te, belirli tutarda alışveriş yüklü özel manyetik kartlarla gıda ürünleri veriliyor.
Ayrıca…
Kullanılmasından vazgeçilen çeşitli giyimler, çeşitli semtlerdeki özel kumbaralar aracılığıyla da toplanıyor. Evlerde kullanılmasından vazgeçilen mobilya, beyaz ve kahverengi eşya ürünleri, özel ekiple adreslerden teslim alınıyor ve muhtaçlara ulaştırılıyor.