Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyükşehir’e ‘borç’ şoku!
24 Kasım 2016 Perşembe, 00:44
Büyükşehir Belediyesi, Bursaspor’a sahip çıkmadığı gerekçesiyle tartışma içerisine çekilebiliyor, ancak...
Yasaları zorlayarak, mekansal ve nakdi olarak yürütülen destek, mevzuat gerekçesiyle belediye ve başkanlarının başlarını ağrıtıyor.
Bu gerçek, göz ardı ediliyor.
Bursaspor için yapılan ve devredilen Özlüce Tesisleri’ne ait doğalgaz ve elektrik gibi giderlerin karşılandığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları yargılanmıştı.
Özlüce Tesisleri nedeniyle 2013’te baş ağrıtan bir durum da, çözüm sanılan bir hamleye rağmen, yeniden tekerrür etti.
Anımsanacağı üzere...
Maliye Bakanlığı, kendisine ait ve Büyükşehir Belediyesi’ne kullandırılan yerin başkasına tahsis edilmesi yani Bursaspor’a verilmesi nedeniyle ‘ecrimisil’ yani alacak çıkarmıştı.
Diğer ifadeyle...
Bir malın sahibinin ya da idarenin izni dışında kullanılması anlamında, gelir kaybına uğradığından söz eden Maliye Bakanlığı, 2013’te 5 milyon TL istemişti.
Büyükşehir Belediyesi, yeri Maliye Bakanlığı’na geri verdi, ancak ödemediği iddiasıyla 3 yıl sonra giderek katlanan borç çıkarıldı.
Yaklaşık 13 milyon TL!
Romanları istihdam projesine, merkezi yönetimden mali destek için yapılan girişim, bu borcun öğrenilmesine vesile olurken, askıda kaldı.
Ticari amaç taşımayan durumlar için bu yıl ‘istisnai muafiyet’ getirildiğine dayanılarak, borcun da sildirilmesi için çalışma yürütülüyor.

Türkyılmaz bugün AS TV’de

Bursa’nın gündeminde, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın icraatı ve CHP’yi de içerisine alan tartışmalar, sıcak gelişmeler...
Türkyılmaz, AS TV’de bugün saat 20:30’da canlı yayınla ‘Yerel Bakış’ buluşmasının bu haftaki konuğu olacak.
Tartışmalara, soru işaretlerine son noktayı koyacak.

Başkan Çepni’den ‘sağduyu’ teşekkürü

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, yürütme kuruluyla beraber Bursa İl Dernekleri Federasyonu’na konuk oldu.
Kentin farklı coğrafya buluşmasına dikkati çekerek, “Birlik ve beraberlik örneği sergileniyor. Bu güzel oluşuma katkı sağladığı için BİLDEF’e teşekkür ediyorum” diyordu.