Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP’den fabrikalara temsilci!
19 Eylül 2012 Çarşamba, 09:18

Satırbaşı’nda, ana muhalefet CHP’nin Çelik’le başlayan Bursa’daki yeniden yapılanma ve yerel seçim dönemine odaklandık.
Halk, demokratik kitle örgütleri ve kurumlarla genel ve yerel seçimlerin dışında da sıcak temas hedefleniyor.
AK Parti’nin iletişim ve paylaşım stratejisi, artık CHP’nin genel merkez politikası çerçevesinde de ele alınmış oluyor.
Ramazandaki sokak iftarları ve demokratik kitle örgütleri ve kurumlara başlatılan ziyaretlerle sözlerine başlıyordu.
İktidarla bir benzeşme izlenimi edinmiştik, ancak Çelik, İsmet İnönü’nün dönemine yürütülen halkla bütünleşme yönteminin, yeniden esas alındığını vurguluyordu.
Çelik, il ve ilçe örgütlerinin yönetildiği merkezlerin dışında, halkla iletişim noktaları oluşturulacağını açıkladı.
İnönü’nün döneminde emek büroları adını taşıyan uygulamaya başlanacağını belirterek, toplumun her katmanıyla buluşma önemseniyor.
Emeğin kenti konumundaki Bursa’da, çarpıcı bir iletişim projesine de, imza atmayı istiyor. Fabrikaların tümünde,  çalışanları arasındaki bir üyesiyle temsilcilik hedefleniyor.
Çelik, çalışma dünyası ve sendikaların durumu, gündemleri ve düşüncelerin edinilmesi açısından harekete geçildiğini de anlatıyor.
Diyor ki:
“CHP, emekçinin partisidir. Çalışma hayatına dinamik bir takip oluşturmayı ve etkin iletişim kurabilmeyi hedefliyoruz.  İlçe başkanlarımıza talimat verilmeye başlandı. Kendi bölgelerinde hangi fabrikaların olduğu, çalışanları arasında da CHP üyesi bulunup bulunmadığı ve var ise, temsilci görevlendirmeleri için çalışmalar yürütülecek.”
Çifte uygulamada, siyaset ve propaganda yapılmayacağını dile getiriyor ve fabrikalarda baskı ve engelleme olmayacağını tahmin ediyor.
Genel merkezin, diğer büyük kentlere olduğu gibi, Bursa’ya da aynı önemi verip vermeyeceğini sorunca da, “Genel merkezimiz, tüm kentler için aktif olmak istiyor.” diyor.
Ardından…
Haluk Koç, Ali İhsan Köktürk ve Nur Sertel gibi önemli isimlerin, bölgesel sorumlu yapıldığına işaret ediyor. Bu isimlerin, önümüzdeki haftalarda da, ilçeleri dolaşmaya geleceği vurgulanıyor.
Çelik, değişim, yol haritası ve eylem programının, yerel seçimlerde CHP’ye büyük ivme getireceğinden söz ediyordu.