Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP’nin Bursa’daki “zirve” toplantısı, sosyal medyada “dip” yaptı!
19 Ocak 2015 Pazartesi, 07:54
CHP, iktidarlığı arzuluyor. Öncesiyle…  İşbaşındaki iktidarı  zorlamalı.
Kenetlenmeyi öncelikle kendi içerisinde sağlayabilmesi, planlı ve tutarlı politika oluşturması ve saha çalışmasını tesis etmesi gerekiyor.
Yanı sıra…
Yargı ve medyaya endeksli iktidar yürüyüşü olmaz.
Halkla olur.
AK Parti, böyle geldi.
Bursa CHP Örgütü’nün düşünce ve önerilerini almaya gelen CHP PM Üyesi ve Sakarya Milletvekili Engin Koç’la buluşma, geri tepti.
Üyeler ve il delegelerini bir araya getiremeyebilirsiniz, ancak yönetimsel kademe ve seçilmişlerin öne sürüldüğü böyle önemli toplantının, camia ve kamuoyuna bilgisi de yoktu.
İl ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin, il ve ilçe kadın ve gençlik kolları başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin tamamı, orada bulundu mu? 
Milletvekili adaylığı için adı geçenler, oradan geçti.
Tabelasında halkı taşıyan bir siyasi parti, halktan oy alamama sancısını yaşamak bir yana, kendi içerisinde de, halkıyla da, medyayla da iletişim ve ikna sorunu yaşıyor.
Başarısızlığın nedeni…
Halk ve medya değil!
AK Parti, yerel ve genel merkez katılımlı hem de başbakan ve bakanlarla buluşmalarını, kentin medyasına bildirir, basın bülteniyle haberini servis eder ve böylelikle kentin halkı da öğrenir.
Ailevi buluşmaların başında, sunum konuşmaları yapılır.
Basın, kamuoyuna taşır.
Yerel seçimlerle…
CHP’de, cemaat ağırlığı ve güdümüne ilişkin söylem ve iddialar ortaya atılsa da, cemaat mantığıyla örgüt çalışması ve buluşması oluyor.
Bu arada…
CHP Genel Merkezi’nin adına Bursa Örgütü’yle yapılan buluşmanın zamanı ve süreci de, başlı başına tartışma konusu oldu.
İl Başkanlığı görevine atanan Zafer Yıldız, toplantıyı kucağında buldu. 
Yönetim kuruluyla bile gerçek anlamda bir toplantı ve görüşme yapamayan Yıldız, apar topar da özel buluşma için haber salma durumuna düştü. İlçe başkanları, yetkilendirildi.
Sonuç…
Sosyal medyanın sosyal demokrat ve CHP camiası, söz konusu buluşmanın haber verilmeyişi, oluşan ilgisizlik görüntüsü ve bazıları için vitrin durumuna gelişini, sert dille eleştirdi.
Sözün özü…
CHP’nin “zirve” toplantısı, sosyal medyada “dip” yaptı!

CUMALIKIZIK-ŞİRİNCE, ‘KARDEŞ’OLSUN!

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Cumalıkızık için iddialı ve heyecan yaşıyor.
Yöre sakinleriyle düzenledikleri toplantıda, “Ecdadımızın bizlere emaneti olan Cumalıkızık’ı yaşatarak geleceğe taşımaya devam edeceğiz.” diyor.
Hakikaten…
Cumalıkızık, bir değer!
Vaktiyle…
Koruma kararı olmasaydı, Bursa’nın bazı tarihi ve doğal yörelerindeki gibi bir tahribat veya olumsuz gelişme süreci, Cumalıkızık’ı bitirirdi.
Şu da, bir gerçek…
Koruma kararına kadar…
Yöre halkı da, fedakarlık, tereddüt ve sabırla koruyucu olmaya çalıştı.
Bugün…
Bursa da, onlar da kazanmalı.
Kazanmak için…
Hediyelikler, her yerde yapılan ve satılan değil, yöreye özgü üretilmeli. Gözlemeler ve ev işi tatlılar, makul fiyatlardan satılmalı. Düzenli otoparkı bulunmalı. Şirin pazaryeri olmalı.
Bu nedenle…
İzmir’in Şirince’si,  pazarlama örneği olmalı.
Kardeşlik bağları kurulabilir.
Cumalıkızık’ın öğrenecekleri var.
En başta, pazarlama yani ticaret…