Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çok önemliler ama adeta hiçler!
01 Eylül 2016 Perşembe, 07:18
Zabıtalar da devletin kolluk gücü, ancak silah taşımadıkları gibi, cop ve kelepçe de kullandırılmadığı için özel güvenlikçiler kadar bile olamıyorlar.
Canı pahasına görev yapılıyor.
Kapısındaki işportacıya kendi can güvenliği için müdahale etmeyen sabit işyerleri, hep zabıtalardan medet umarlar.
Görevleri artan ve halk tarafından çağrılan zabıtalar, ölümle de tehdit ediliyorlar, satır ve döner bıçağıyla saldırıya maruz kalıyorlar.
Yasa ve yönetmelik gereği…
Para cezası tutanağı düzenleyince, suçlu yerine konuldukları gibi, siyasi baskılar, sürgün ve tehditleriyle karşılaşırlar.
Silah taşıma hakları bulunmadığı gibi, cop da taşımıyorlar ve kelepçe de bulunduramıyorlar. Böylesine bir durumda, üniformadan ibaret kolluk gücüler.
Üstelik…
Belediyelerin memuru; kolluk gücü olmalarına rağmen, belediyelerin avukatlarının görevleri arasında, zabıtalar için görev yapmak da yok.
Hakaret ve saldırı, ölüm tehdidi ve şikayet veya şikayetçi olmaları gereken durumlarda, avukatlarını kendileri bulması gerekiyor.
Bursa’da da durum böyle!
Zabıta Haftası’na günler kala…
Trajik devlet işleyişini kaleme aldık.
Zabıtılar, belediye başkanına ziyaret ve anıtta saygı duruşundan ibaret kalmayan önemle hatırlanmaları gerekiyor.
İş riski ve özlük haklarıyla ilgili sorun ve beklentiler için Bursa’nın milletvekillerinden, gereken bir adımın     atılabilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Büyükorhan’a ‘devlet’ imecesi

Dağ ilçelerinden Büyükorhan, Büyükşehir Belediyesi’nin ağabeyliğiyle kalkınma sürecine girmiş bulunuyor.
Büyükşehir Belediyesi, henüz bağlanmadan, ilçeye belediye binası yapmıştı. Ve kırsal kalkınma politikasıyla destekleyici uygulamalar da sürüyor.
İçişleri Bakanlığı da, yeni kaymakamlık binası için adım attı. İlan edilen ihalenin ardından, yapıma başlanacak.

‘Barış' gününde yasak

Bugün…
Dünya Barış Günü.
Valilik, dün tedbir amaçlı önemli açıklamayla bugün her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması ve benzeri eylem ve etkinliklerin il genelinde yasaklandığını açıkladı. Tesadüfen olsa gerek; ‘Barış’ günü uygulanmış oluyor.

Dev bayrağın töreninde Bozbey’e ‘teşekkür’

Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği, diktiği 18 metre göndere 54 metrekare Türk bayrağını çekerken, törende derneğe kaatkısı nedeniyle Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e teşekkür belgesi verildi.