Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
‘Debreli’ Mehmet’in köyü…
11 Ekim 2015 Pazar, 09:19
Bağrımızdaki köylerden Çağlayan’daydık.
Dünyanın nimetlerinden incir ağaçları arasında bulunuyorduk…Satın alabilmenin yanı sıra, dalından da yemek mümkün oluyor.Emek, ısrar ve özveriyle çiftçiliğe devam edilirken, günde ortalama 200 ton ve ayda 6 bin ton gibi incir toplanabildiğini ve ihraç edildiğini öğreniyorduk.
İncir yetiştiriciliği yapan ve ayrıca toplayıcı bir merkezi yürüten ‘Debreli’ lakaplı  Mehmet Özpuylak’la tanıştık.
Oraları da görünce…
Bursa için tarımsal açısından kötümser olmamak, var olanın farkına varabilmek ve kıymetini de bilmek gerektiğini yaşıyorduk. 
Tarımsal varlık ve kimlik sürdürülebilirliği için çiftçilerin desteklenmesi,  hükümet ve yasamalarda, önem ve öncelikle ele alınmalıdır.

Eski Yugoslavya’nın Debre kasabasından yerleşen büyükler, Yunan’a kahramanlığı nedeniyle amcasına verdiği ‘Debreli’ lakabı, yeğeni Özpuylak’ın da lakabı olmuştu.
Debreli Mehmet, DYP’li yıllardaki görevleriyle de, kentte bilinen bir sima ve şimdilerde mütevazı hayat sürüyor.
İncir’in elmas gibi değerini ve Çağlayan’ın önemini anlattığında, muhalif siyasi partilerin, tarımda Bursa için varolan değeri anlatması gerektiğini de düşünüyorduk.
İktidardaki siyasi partiler de, çiftçilerin yanında olabilmeye yönelik bir politikayı, önem ve öncelikle canlı ve işlek tutmalıdırlar.
Bursa’da tarım yok olmadı, eldeki de yok olmasın!

Kılıçdaroğlu’nun Bursa programı iptal edildi

Ana muhalefet CHP’nin Bursa’daki meydan buluşması, bugün saat 17:00’de Gökdere Meydanı’nda yapılacaktı. 
Ancak, Ankara’da yaşanan terör saldırısı nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun Bursa programı iptal edildi.
 Genel seçim süreciyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kentlilerle buluşması büyük önem taşıyordu. Kılıçdaroğlu’nun Bursa mitinginin önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi bekleniyor.
  Öte yandan Saadet Partisi’nin bugün Merinos Park’ta saat 14.00’te yapacağı miting de Ankara’daki saldırı nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Siyasi partilerde çevreci ‘ortak karar’ yok mu?

Sandık rekabetiyle…
Siyasi partiler, çevre ve görüntü kirliliğine neden olmamak için ortak karar alırlar ve ortak bildiri yayınlanırdı..
İstanbul ve Ankara’da kararlar alınırken, henüz Bursa’da Valilik öncülüğünde veya siyasi partilerin kendi aralarında almış olduğu bir karar bulunmuyor.