Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Doğanbey, kimin eseri!
22 Aralık 2013 Pazar, 09:06

Bursa'nın en merkezindeki Doğanbey kentsel dönüşümü, yerel seçim sürecinin başlıca konularından oluyor.
Sosyal medyada, kule apartmanların dış görüntülerini görüyor ve eleştiriler okuyoruz.
Muhalif siyasi partililer ile daha önce ve halen siyasetle ilgileri olanlar, dikkatleri çekiyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilçe belediye başkanlığı dönemine dayanan proje nedeniyle eleştiriliyor.
Altepe, sorumlu tutuluyor!
Proje, Bursa ve Ankara merkezli mekanizmalarıyla beraber, düşünce, karar ve uygulamasıyla AK Parti siyasi iradesine aittir.
Yürütme, ortada!
Altepe, tek başına karar ve uygulamada bulunamayacağı gibi, 5 yılı bulan bir süreçle oluşan kuleler, 1 gecede de dikilmedi.
Bursa ve belediyesini yönetme derslerini vermeye çalışanlar ve halka şikayet edenler oluyor.
Özellikle…
Bazıları, iktidarın siyasi irade ve yanı sıra muhalefetin da yerel meclisteki temsil ve denetim konumlarını gözardı ediyorlar.
AK Parti, merkezi yönetimiyle Ankara'daki kurumlardan gerekli karar ve onayı gerçekleştirmemiş olsa, proje başlatılamazdı.
Altepe'nin, o dönemdeki ilçe belediyesi yönetimiyle ara kararları almış olsa bile, hemen bir muhalefet refleksi de görmemiştik.
Altepe'nin, kent adına bir hizmet ve hak sahiplerini gözetebilen adımla yola çıktığını düşünüyoruz.
Mimari proje ve kat yüksekliği için daha farklı düşünülmüş ve ayrıca birkaç metrekare yeri olana hak sahipliği tanımak yerine kamulaştırma uygulansaydı, belki böyle tartışma ve eleştiri olmayacaktı.
Doğanbey uygulamasıyla belirli alan içerisinde kente zarar verildiğinden söz ediliyor, ancak ovanın başına gelenler de malum…
Kentsel dönüşüm gerekçesine dayandırılan projenin bitmesi ve ancak siluetinin ontaya çıkmasıyla tartışmalar alevlenmiş oldu.
Uygulama kapsamındaki hak sahiplerinin, dairelerine geçinceye kadar süreç ve sonrasındaki sıkıntıları, sorunları da, sahiplenilseydi.
Kentlerin yeniden imar edilmek istendiği bir gündem ve süreçte, sadece mimari proje ve kat yüksekliğinden ibaret kalabilen düşünceler dolaşıyor.
Kentle dönüşüm uygulamaları icin düşünce ve önerilerin ortaya konulabilmesi, belediyelerin gündemdeki projelerinin değerlendirilmesi gerekiyor.
Doğanbey kulelerinin yıkılabilmesi bile, ortaya atılıyorken, yamaçlardaki ve ovadaki yapılar duruyor.
Ardı adına kuleler yükselirken, muhalif siyasi partilerin başarılı bir süreç yöneteminde bulunumadıklarını düşünüyoruz.
Doğanbey sakinlerinin yaşadıkları da, sadece kentine değil, tüm kentlere bir deneyim olmuştur.
Vaktiyle…
Çöküntü bölgesindeki mülkiyet sahipleri, bir araya gelmeleri ve anlaşmaları, müteahhitle işbirliği yapabilmeleri zor olabilecek dönüşümü, yerel yönetimle yaşadılar.
Ancak…
Kentsel dönüşüm uygulamalarının, fiziki dönüşümden ibaret olamayacağı ve bu nedenle özellikle sosyal ve mimari yönlerinin önemli olduğunu da, göstermiş oldular.