Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Elbette kapanmalı!
25 Ekim 2012 Perşembe, 10:51


Yasa, ilgili hükmüyle geçer ise…
Halen 16 olan büyükşehir belediyesi, 29’a ulaşacak. İstanbul ve Kocaeli’nin yanı sıra, diğer 27 ildeki tüm belde belediyeleri de kapanacak.
CHP, itiraz ediyor.
Özellikle…
Belde belediyelerinin kapatılmasına itiraz edilmesini, hayretle karşılıyoruz. Bursa’da da, karşıt bir çalışma, bir eylem politikası oluşturuldu.
Yörelere konulan sandıklarla oylama yaptırılıyor.
Ana muhalefet, seçmen listeleriyle yürütülen uygulamasını, “Referandum” olarak duyurmuştu.  AK Parti ise, resmi olmaması ve bağlayıcılığı olmaması nedeniyle “Anket” diyor.
Sonuçta, halkoylaması!
Demokrasi açısından…
CHP, sonuçta bir demokrasi yönetimini kullanmış oluyor, ancak belde belediyelerinin kapatılmasına yönelik karşıtlığını, tartışmak gerekiyor.
Nüfusuyla bazı Anadolu kentleri ve ilçelerinden bile büyük mahalleler var.
Bursa’dan da, çarpıcı örnekler verebiliriz. Organize sanayi bölgeleri ve alışveriş merkezlerinde bile, ciddi nüfus topluluğu oluşuyor.
Durum böyleyken…
Bir avuç insanla belediyecilik ve belediye başkanlığı yapılıyor.
Bugün…
Maaş ve özlük haklarındaki sorunlara rağmen, kentlerde çok büyük nüfuslara koşuşturan muhtarlar görev yapıyor.
Bursa gibi…
Büyük kentlerde, belde belediyeleri çoktan kapatılmış olmalıydı.
Gerekçeler çok.
…Ve!
Bursa, acısını çekiyor!
Yıllarca…
Belde belediyelerinin para, kadro, araç ve ekipman sorunları olmuştur.
Vaktiyle…
Bir avuç insanı yöneten belde belediyeleri, yer aldıkları kentin kimliğini ve geleceğini etkileyen kararlarıyla sanayi bölgeleri ilan ettiler.
Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi’ne daha önce katılan ve kapatılan beldelerdeki sanayi bölgeleri nedeniyle planlı kentleşme, ulaşım ve çevre sorunları yoğunlaştı.
Kötü miras bırakıldı!
Bir belde belediyesinde personel maaşlarının ödenebilmesi için bankadan kredi kullanıldığını da dikkate alırsak, özünde yerinde sayan beldeler gerçeği vardı.
Beldeler, mevcut statüleriyle ciddi yol alamıyorlardı. İlan edilen sanayi bölgeleri sayesinde, birtakım destekler alınıyordu.
Bir beldenin CHP’li belediye başkanı, yöresinin büyükşehir ve ilçe belediyelerinden hizmet alamayacağını iddia ediyor, ancak Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan ilçeler ve beldelerin kazanımları da ortada…