Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hayaldi, gerçek oldu!
23 Haziran 2014 Pazartesi, 08:02

Bursa’nın kıymetine, “dünya” tescili! Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Bursa’yı Dünya Mirası Listesi’ne aldı.
Hayal, gerçek oldu.
UNESCO Dünya Miras Komitesi 38. Dünya Miras Komitesi, Bursa’ya müjdeli haber gönderdi.
Dünya Mirası Listesi’ne adayların değerlendirildiği toplantılar, Katar’da yapıldı.
Katar’ın Ulusal Kongre Merkezi’ndeki önemli ve tarihi buluşma, sonuç kararlarıyla tamamlandı.
UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde 900’ün üzerinde tescil edilmiş yapı, doğal alan ve tarihi eser yer alıyor. Türkiye’nin bugüne kadar tescil edilmiş, 11 mekanı bulunurken, Bursa da, 12. değer bütünlüğü oldu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi’deki başkanlığı döneminde, ekibiyle beraber UNESCO adaylığını ve gereğini vurguluyordu.
Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmeye başlamakla beraber, eylem planı ve programıyla da, resmi adaylık süreci başlatılmıştı.
Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin eski dekanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, alan yönetimi uygulamasıyla sürecin teknik boyutunda rol oynadı.
Genel Sekreter Seyfettin Afşar, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve Kültür İşleri Daire Başkanı Aziz Elbas, Başkan Altepe’nin hedefini başarıyla gerçekleştiren kadrolar olarak, büyük sevinç yaşadılar.
Bursa’nın tarihi hanlar, camiler ve külliyeler ile Cumalıkızık değerleri bütünlüğü, artık Dünya Kültür Mirası oldu.
Bu durum, Bursa’nın dünyaca mutlak tanınırlığı elde etmesi ve turizmde markalaşmasının da tescili demek...Bu durumu sağlayanlar, tarihe geçtiler.
Hayırlı olsun!

SAKER'İN HOŞUNA GİDEN HABER…

Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanlarından Erdem Saker, kentin bugünü ve geleceği için sorumluluk ve girişimlerini sürdürüyor.
Deneyim ve düşüncelerini paylaşmaya önem veren Saker, kendi döneminde kurduğu Hayvanat Bahçesi’nin danışmanlığını da yürütüyor.
Bursa Hakimiyet’te okuduğu bir haberden etkilendiğini, hem sayfada hem de sosyal medyadaki yorumuyla gördük.
Haber…
“Bursa’da polis memuruydu... Emekli olunca hurda kralı oldu. Bursa Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nden emekli olan Mustafa Dursun, bir kamyonet alıp girdiği geri dönüşüm işinde sektöründe aranan bir firma haline geldi.”
Saker, “Aslında, ülkemiz milyonlarca Mustafa Dursun’a sahip… Okuyunca gurur duydum ve de bugün toplumumuzun içinde bulunduğu ortamı hatırlayarak üzüldüm.” diyor.
Sözlerinin devamında, toplumsal mesaj verek, “Üzerimize düşmanlık tohumları serpeceğimize kafalarımıza Mustafa Dursun beyinleri yerleştirelim...” yorumunda bulunuyor.
Doğru söylüyor.
Aramızdaki düşünce ve girişimci ruh kıymetini, bilmek gerekiyor.

“GEZİ” OLAYLARI VE YANKISI, CUMALIKIZIK'I ETKİLEDİ

Yıldırım Belediyesi’nin Ahududu Şenliği için Cumalıkızık’a gittiğimizde, önemli gözlem ve notlar edinme imkanı bulduk.
Turizm açısından…
Dünkü makalemizde, yapılması gerekenlerin bulunduğunu, öncelikle ortak sorumlulukla herkese görevler düştüğünü vurgulamıştık.
Devam olarak…
Bugün, Gezi olaylarını ele alıyoruz.
Geçen yıl yaz aylarının başında patlak veren ve haftalarca süren “Gezi Parkı” olaylarının, Cumalıkızık’ı da olumsuz etkilediğini öğrendik.
Turizmde başlıca hedef kitle olan Arap turistlerin, olayların kaygı ve korkusu nedeniyle ülkeye gelmekten vazgeçtikleri ve Cumalıkızık’ın da kayba uğradığı söyleniyordu.
Şimdi…
Araya ramazan giriyor.
Sonraki ay…
Bursa’ya yoğun Arap turist bekleniyor.
Cumakılızık da,  nasibini alacaktır.

PES DOĞRUSU…

Uluslararası Bursa Festivali…
Çok özel buluşma.
Kimi günler…
Olumsuz hava yaşanıyor.
Katılımı etkilemiyor.
Reşat Oyal Kültürparkı Açık Hava Tiyatrosu’ndaki etkinliklerde, izleyiciler arasındaki ilginç durumlara da yine tanık oluyoruz.
Olmaması gerekiyor.
Etkinlik başlıyor.
Zaman geçiyor.
Sonradan gelenler, yerlerini bulmaya çalışıyor. Başkaları oturuyor ise, kaldırılmaları sırasında karmaşalar ve tartışmalar olabiliyor.
Protokol sıralarında, sık karşılaşılıyor.
Sıraların geneli itibariyle…
Ellerinde pet şişeler ve patlamış mısırlarla dolaşanlar.
Selamlaşanlar, tokalaşanlar…
Ayakta seyredenler.
Hatta…
Sigara tüttürenler.
Sanki…
Festival gazinosu!