Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İlk “Osmanlı başkenti” Bursa!
04 Şubat 2013 Pazartesi, 09:10

Cihan devletine dönüşümün adımlarının atıldığı ve bir çağın kapatılmasına varacak sürecin yazılmaya başlandığı topraklarız…
İpek Yolu’nda, Büyük Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in heyecanla da gelip gördüğü medeniyetiz…
Böylesine bir kimliği ve konumu da, içimizde ve dünyanın önünde sadece tek aydaki fetih kutlamalarıyla mı gündeme getireceğiz? Padişahları tek günde anmak, ne derece kâfidir?
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, fetih kutlamaları için ilçe belediye başkanıyken başlattığı özel hafta ve Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in Balabanbey Kalesi’nin elde kalanına sahip çıkması ve daha özel kutlamalar başlatması da, iyi ki vardı.
Büyükşehir ve Osmangazi belediyelerinin tarihi ve kültürel miras projeleri de, medeniyet günümüze taşıyor ve yayınlar da belge oluyor.
Dahası olmalı!
Osmanlı Devleti’nin 27 Ocak’taki 714. kuruluş yıldönümünü, İstanbul’un da fethinde, sancağı burçlara diken Uluabatlı Hasan’ın toprakları olarak da, unuttuk.
Başka kentler ve milletvekilleri unutmadı!
Kanuni Sultan Süleyman’ın memleketi Trabzon’da törenler yapılmıştı. Ulusal medyadan öğrendik, ülke gündemine geldi.
AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ve MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan da, açıklama yapanların arasındaydı.
Bursa, nasıl ki; Uludağ için 4 mevsim turizmi konuşuyor, ilk başkentliğini yaptığı Osmanlı Devleti kimliğini de gündemde tutmak ve turizmi için de 4 mevsimi gözetmelidir.