Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İnanılmaz, ama gerçek!
09 Ocak 2014 Perşembe, 08:08

Gündem, baş döndürüyor.
İktidarın kendisi kadar, yandaş veya yakın duran çevreler de, durumdan sorumluluk taşımalılar.
Türkiye’nin istikrarı ve geleceği için sağduyu ve sorumluluk, hem muhalif siyasi partiler hem de eleştirel çevrelerden önce, iktidarın kendisine, yandaş ve yakın duran çevrelerine düşüyor.
Yolsuzluk ve rüşvet gerekçeleriyle savcı ve polis mekanizmalarıyla yürütülen 17 Aralık operasyonu… Ve düğmeye basılmasına neden görülen ve bağ kurulan Fethullah Gülen cemaatiyle ihtilaf…
İzmir’e aday gösterilen Binali Yıldırım, yerel seçim sürecindeki adli ve polisiye operasyonları eleştiriyor.
Provokasyon yorumunda bulunurken, özellikle AK Parti ve hükümetine zarar verilmek istendiğini savunuyor.
Genel seçim sürecinde bölücü terör örgütüyle ateşkes yapan ve böylelikle elini de güçlendiren AK Parti, şimdi neye kızıyor…
Ne yani…
Seçim dönemlerinde, adli ve polisiye operasyonlar yapılmasın, adalet ve güvenlik mekanizmaları işlemesin mi?
Hukuk devleti ilkesi, kendisini güçlü kılacak kararlı ilkeler ve mekanizmalarla yürütülmelidir.
Bir tarafın savcısı ve polisi farklı, öbür tarafın savcısı ve polisi farklılık gösterecek ise, halkın güvencesi, inancı ve beklentisi nasıl işleyecek?
Kentsel dönüşümlerde, halkın esastan iptal davası açmasına engel koyan ve adeta çaresiz bırakan iktidar, her ne kadar “paralel devlet” olasılığı veya iddiasını öne sürse de, kendi hukukunu tesis etmeye çalışan görüntü veriyor.
Reçetesiyle günde 2 hap kullanması istenen vatandaşa, ilacın bedelinde günde 1 hap hesabıyla kendisini doktor yerine de koyabilen iktidar, bakanlık veya vali kararıyla soruşturma izni verip vermeme imtiyazını da taşıyor.
Yeni anayasa değişikliği referandumu için “Birilerinin değil, hukukun üstünlüğü” öne sürülüyordu.
Gelinen nokta…
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  dünkü açıklamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok için soruşturma izni vermeyeceğini açıkladı.
Demokrasi, çokseslilik ve tartışmaktır. Hukuk ve düzeni bozmamak, art niyetli olmamak kaydıyla eylemdir, basın açıklamasıdır.
Yeni anayasa değişikliği referandumu sürecinde, “Yetmez, ama evet diyenler…”, bugüne kadar ötesinin beklentisini yürütmediler.
Ergenekon ve Balyoz davaları nedeniyle iktidara desteklerini açıklayan bazı çevreler, o dönem iddia edilen suçlamaları okuyup dinlerken, bugün 17 Aralık operas-
yonuna karışanlar ve suçlamalar için niye ses çıkarmıyorlar.
Genel seçimlerden beri ciddi demokrasi paketi adımı içerisinde olmayan iktidarın yerel seçim sürecindeki paketi nasıl yorumlamalı?..
Çanakkale ve Sarıkamış şehitleriyle övünürken ve paralel devlet yapılanmalarıyla mücadeleden söz edilirken…
İmralı’da çalışma masası başında bir fotoğraf ve TBMM çatısı altında Uludere’ye Roboski deniliyor.